Dodano: 14 marca 2024 09:44

Przełęcz Trzech Dolin. Remont dachu w Andrzejówce przez całe wakacje

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Kończące w tym roku 90 lat schronisko turystyczne Andrzejówka doczeka się w końcu remontu dachu. W środę podpisano umowę z wykonawcą, prace ruszą za kilka tygodni.

Dach w Andrzejówce, który od lat 70 ubiegłego wieku nie był remontowany przedstawia sobą obraz nędzy i rozpaczy. Gont ze świerkowych modrzewiowych deszczułek, jakimi pokryty jest budynek częściowo poodpadał, częściowo przegnił i swoją izolacyjną funkcję pełnią już tylko umownie.

– W zeszłym roku się udało zdobyć środki z Funduszu z Polskiego Ładu niecałe sześćset tysięcy złotych no i właściciel obiektu, czyli Sudeckie Hotele i Schroniska, jako inwestor zastępczy, opracował i wystawił, że tak powiem do wiadomości publicznej przetarg. – który w środę 13 marca udało się szczęśliwie rozstrzygnąć i wyłonić wykonawcę – wyjaśnia Andrzej Sawicki, najemca schroniska Andrzejówka.

REKLAMA

Nie bybło to łatwe, sześciusettysięczna dotacja była o 100 tysięcy za niska – obiekt nie tylko pozostaje pod ścisłym nadzorem konserwatorskim, zakres prac jest też bardzo szeroki:

– W tej wartości kontraktu jest też ujęty remont całego komina. Właściwie to rozebranie tego komina i wstawienie nowych ciągów spalinowych plus odbudowa komina w takiej formie, w jakiej był – bo tak to ma być zachowane. Jest też wymiana połaci oczywiście, ale też zerwanie tego wszystkiego co było stare. Prawdopodobnie częściowa wymiana więźby – pewne rzeczy są na razie jeszcze ukryte przed nami, to pewnie wyjdzie w trakcie. Jest ileś prac, które się nakłada, czyli to nie jest tylko wymiana samego poszycia. – wyjaśnia Andrzej Sawicki

Prace rozpoczną tuż po świętach wielkanocnych i potrwać mają, zgodnie z harmonogramem, do września. Jak zapewniają pracownicy Andrzejówki poza ruszotwaniami, które staną dookoła zabytkowego schroniska turyści nie powinni spodziewać się większych utrudnień.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także