Dodano: 9 lutego 2024 12:21

Przejechali nowym tunelem na S3. Ależ to wygląda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

POOR S.A., wykonawca przedostatniego geograficznie, ale ostatniego w fazie budowy odcinka S3, pomiędzy rondem w Sadach Dolnych, a Kamienną Górą, opublikował film z przejazdu najdłuższym tunelem drogowym w Polsce, jaki powstaje na tym odcinku. Trasa robi ogromne wrażenie!

Na odcinku drogi ekspresowej S3 pomiędzy Bolkowem a Kamienną Górą powstają dwa tunel drogowe: TS-26 o długości ok. 2300 m oraz TS-32 o długości ok. 320 m. Dłuższy z tych tuneli, TS-26, będzie najdłuższym pozamiejskim tunelem drogowym w Polsce, wydrążonym w skale metodą NATM (Nowa Austriacka Metoda Tunelowania), co pozwala na wykorzystanie samonośności górotworu. Tunel ten składa się z dwóch nitek głównych przeznaczonych do ruchu pojazdów oraz osiem przejść ewakuacyjnych i jeden przejazd awaryjny. Budowa obejmuje również krótszy tunel TS-32, realizowany w technologii Cut&Cover, co oznacza wykonanie głębokiego wykopu, a następnie żelbetowej konstrukcji​​​​​​.

W tunelach zastosowano zaawansowane technologie budowlane i bezpieczeństwa, w tym systemy zasilania w energię, oświetlenia, wentylacji, wykrywania pożaru, monitoringu, nadzoru nad ruchem, komunikacji radiowej, kanalizacji przeciwpożarowej, sterowania obiektem oraz system przeciwoblodzeniowy​​.

REKLAMA

Droga S3 na tym odcinku będzie dwujezdniową trasą o długości ok. 16 km, z dwoma pasami ruchu oraz pasem awaryjnym na każdej jezdni. Ma być gotowa w I połowie 2024 roku, co stanowi kluczowy element dla poprawy komunikacji w południowo-zachodniej Polsce oraz bezpiecznego połączenia drogowego z Republiką Czeską.

Całkowita wartość inwestycji drogi ekspresowej S3 od Bolkowa do Lubawki szacowana jest na prawie 2,5 mld zł, przy czym inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także