Od 1 stycznia 2015 wszedł w życie przepis resortu oświaty w sprawie nowych wzorów dokumentu. Zgodnie z rozporządzeniem każdy uczeń, w celu ułatwienia podjęcia w razie konieczności leczenia, powinien mieć w legitymacji szkolnej wpisany swój własny PESEL. Mając na względzie ogromną ilość dokumentów, jakie podlegałyby wymianie, resort zezwolił w drodze wyjątku na ręczne dopisanie nr do starych legitymacji. Warunkiem jest poświadczenie przez szkołę zgodności danych pieczęcią na dopisanym numerze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie wszystkie szkoły zadbały o to, aby poinformować o tym fakcie rodziców, a brak nr PESEL w legitymacji może skończyć się karą lub mandatem dla dziecka korzystającego ze zniżki w pociągach czy autobusach. Urząd Transportu Kolejowego stawia sprawę jasno – legitymacja bez PESEL-u jest nieważna.
Kolejarzy nie przekonują argumenty rodziców ukaranych mandatem, że zniżki nie dotyczą wpisu w legitymacji tylko dziecka w wieku szkolnym i że dziewięciolatek jest z pewnością dziewięciolatkiem, a nie osobą pełnoletnią. Jak donosi Gazeta Wyborcza, Koleje Mazowieckie potwierdzają wystawienie pierwszych mandatów za brak nr PESEL w legitymacjach szkolnych dzieci podróżujących pociągami tej spółki.
My przypominamy, że zgodnie z prawem, w przypadku dzieci między 7. a 16. rokiem życia, prawo do ulgi można poświadczyć nie tylko legitymacją szkolną, ale także za pomocą innych dokumentów zawierających zdjęcie i datę urodzenia dziecka.