Prokuratura ściga autora opublikowanego w sieci filmu nagranego podczas próby samobójczej. Grozi mu 5 lat więzienia

26 sierpnia 2021 14:32. Prokuratura Rejonowa w Świdnicy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Nawet 5 lat pozbawienia wolności grozi osobom, które nagrały i upubliczniły w internecie film z nieudanej próby samobójczej. Postępowanie w tej sprawie wszczęła z urzędu prokuratura rejonowa w Świdnicy.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 23 sierpnia. Nieustaleni dotąd sprawcy nagrali telefonem komórkowym nieudaną próbę samobójczą podjętą przez 28-letniego mężczyznę. Film trafił do sieci. Ukazało się pod nim kilkaset komentarzy. Wiele z nich wulgarnych:

– Film jest odrażający, nosi cechy … brak mi słów, brak mi słów. Film jest… ponieważ oglądałam go, czytałam komentarze, które znajdują się pod tym filmem, ktoś, kto nie przeżył podobnej sytuacji, kto w życiu nie znalazł się… rodzina takiej osoby… nie jest w stanie w ogóle o tym mówić. – powiedziała w rozmowie z naszym reporterem zastępca prokuratora rejonowego w Świdnicy Beata Piekarska-Kaleta.

REKLAMA

Po uzyskaniu informacji na temat opublikowanego w sieci filmu decyzją prokuratora rejonowego w Świdnicy śledczy z urzędu wszczęli postępowanie w sprawie nękania młodego człowieka. W tej chwili trwają prace biegłych mające na celu ustalenie autora filmu oraz osób odpowiedzialnych za umieszczenie go w sieci.

– Będziemy ustalać kto, w jakich okolicznościach i na jakie strony internetowe wrzucił film, jakie są komentarze. Osoby te mogą się spodziewać, że po ustaleniu na pewno dokonamy oceny prawno-karnej i podejmiemy działania zmierzające do ukarania tego rodzaju podłość i niesprawiedliwość jaka spotkała tego młodego człowieka ze strony praktycznie rówieśników jest nie do przyjęcia.

Jak powiedziała mi prokurator Kaleta postępowanie to zdecydowana reakcja prokuratury na coraz bardziej powszechny hejt w internecie. – Brak empatii – na to nie ma zgody – dodała prokurator Piekarska-Kaleta. Mężczyzna przebywa w jednym z wrocławskich szpitali. Jego stan jest ciężki, ale stabilny.

Bardzo podobna sytuacja miała miejsce kilka tygodni w Wałbrzychu. Tu jeden z portali internetowych opublikował film nagrany podczas, na szczęście nieudanej próby samobójczej. Pod filmem przeczytać można było mnóstwo komentarzy. Wiele z nich wulgarnych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 sierpnia 2021 14:32
`