Dodano: 18 lutego 2020 11:24

Producenci tworzyw sztucznych apelują do wojewody o uchylenie w całości wałbrzyskiej uchwały antyplastikowej

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Nie milkną przyjętej w Wałbrzychu pod koniec stycznia uchwały wprowadzającej znaczące ograniczenia w używaniu, a nawet posianiu i sprzedaży jednorazowych plastików. W ubiegłym tygodniu uchwałę zwrócił z wieloma uwagami wojewoda, wczoraj głos zabrali producenci opakowań plastikowych zrzeszeni w Polskim Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych:

– W opinii Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych Rada Miejska nie miała prawa zakazywać używania a tym bardziej karać grzywną za posiadania legalnych w Polsce i na terenie całej Unii wyrobów. To drastyczny przykład dyskryminacji przedsiębiorców i obywateli. Oczekujemy na decyzję Pana Wojewody ogłaszającą nieważność tej uchwały. W zależności jakie kroki podejmie wojewoda będziemy analizowali dalsze kroki w tej sprawie, w tym prawne. – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Maciej Powroźnik, z Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych

Tymczasem wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski wysłał do wałbrzyskiej rady list, w którym zwrócił uwagę na konieczność dostosowania uchwały do polskich przepisów. W ocenie Jarosława Obremskiego wałbrzyskie przepisy muszą być „nieco skromniejsze”.

REKLAMA

– Analizujemy to, co otrzymaliśmy. – powiedział poproszony przez nas o komentarz prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej – Do końca nie wiemy czy jest to decyzja pozytywna, czy też negatywna, czy może jest to komentarz do decyzji. Trudno nam jednoznaczenie ocenić, ale się oczywiście skupiliśmy na analizie tych informacji. Wierzymy głęboko, że one świadczą o tym, że Pan Wojewoda, tak jak deklaruje, w części tego uzasadnienia popiera oczywiste działania mające na celu poprawę zdrowia mieszkańców Wałbrzycha i Dolnego Śląska. 

Miasto chce, aby część uchwały, dotycząca stref wolnych od jednorazowego plastiku i butelek PET zaczęła obowiązywać od pierwszego dnia wiosny. Natomiast przepis dotyczący zakazu sprzedaż jednorazowych foliówek – od września.

Certyfikaty STOP PLASTIK fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

fot. archiwalna Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także