Producenci plastiku wnoszą do Wojewody o ponowne unieważnienie wałbrzyskiej uchwały „Stop Plastik”

9 września 2020 10:15. fot. archiwalna Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych złożył w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim wniosek o unieważnienie uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha zakazującej posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży niektórych wyrobów z tworzyw sztucznych.

– Mamy nadzieję, że wojewoda przychyli się do naszej argumentacji i – podobnie jak to miało miejsce w lutym bieżącego roku – uchyli ten dokument w całości, jako rażący przykład dyskryminacji przedsiębiorców i obywateli, niezgodny z polskimi i unijnymi przepisami – napisali w mailu przesłanym w tej sprawie do mediów.

Według naszych informacji niezależnie od tego  służby wojewody przesłały do wałbrzyskiego magistratu stanowisko Urzędu Wojewódzkiego, dotyczące przyjętej w sierpniu uchwały. Urzędnicy mają czas do jutra, żeby się do nich odnieść. Wiele jednak wskazuje, że Wojewoda może po raz drugi unieważnić przyjętą przez radnych uchwałę  utrudniającą używanie plastikowych jednorazowych opakowań na terenie miasta.

REKLAMA

Przypomnijmy, że pierwszą uchwałę miejscy Radni przyjęli na początku bieżącego roku. Pod koniec  stycznia w całości została unieważniona przez Wojewodę Dolnośląskiego. W uzasadnieniu mogliśmy przeczytać, że uchwała była zbyt radykalna. Wnoszono, że dyrektywa europejska, na którą powało się miasto nie mówi o zakazie, a jedynie o ograniczeniu używania plastiku. Jarosław Obremski dodał także, że przepisy są nie tylko niezgodne z prawem, ale i nierealne. Wojewoda podkreślił , że intencje uchwały ocenia bardzo dobrze, bo przepisy dotyczą ważnej kwestii.

Od 1 maja na imprezach organizowanych przez Gminę Wałbrzych obowiązywał będzie całkowity zakaz używania jednorazowych przedmiotów wykonanych z plastiku. Wałbrzych, 29.03.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 9 września 2020 10:15
`