Prezydent Szełemej: Wszelka niezbędna pomoc uchodźcom z Ukrainy zostanie zapewniona

25 lutego 2022 14:18. Prezydent i pani wice prezydent Wałbrzycha. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


– Wszelka niezbędna pomoc uchodźcom z Ukrainy zostanie zapewniona – powiedział prezydent Roman Szełemej podczas briefingu prasowego poświęconego tematowi spodziewanego napływu uchodźców zza wschodniej granicy.

Osoby uciekające przed wojną nie muszą się obawiać o dach nad głową. Jak powiedział prezydent w dyspozycji gminy jest co najmniej kilkaset miejsc noclegowych, które w razie potrzeby, w stopniu proporcjonalnym do potrzeb, będą udostępniane. Ich zakres jest szeroki – od mieszkań socjalnych po pokoje hotelowe.

– To jest liczba kilkudziesięciu tu i teraz. (…) Dysponujemy ogromnymi liczbami obiektów. Samo miasto ma kilkaset miejsc noclegowych we własnych hotelach; przecież mamy Aqua Zdrój, mamy Starą Kopalnię, mamy Zamek Książ. Więc to wszystko jest w naszej dyspozycji. – powiedział prezydent Szełemej.

REKLAMA

Władze Wałbrzycha zapewniają, że mimo braku wytycznych rządowych miasto zapewni uchodźcom opiekę systemową, medyczną oraz edukację dla dzieci.

– Nie mieliśmy wytycznych dotyczących punktów szczepień a zorganizowaliśmy największy w Polsce na 3 miesiące przed tym, jak zrobiły to władze państwowe. I to zrobiliśmy, i to się na nas wzorowano. I tak samo będzie w tym przypadku. 

Wszystkie osoby, które chciały pomóc uchodźcom z ukrainy powinny kontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. Tam w sposób systemowy i kontrolowany tworzona będzie baza osób deklarujących konkretną pomoc – bądź to materialną, bądź w postaci oferty tymczasowego noclegu.

W związku z kryzysem na Ukrainie i spodziewanym napływem osób codzienne dyżury pełniła będzie  w Ratuszu pełnomocnik prezydenta ds cudzoziemców Irena Rerich. W Miejskim Ośrodku pomocy społecznej tak osobom już mieszkającym w Wałbrzychu jak i tym, które dopiero do naszego miasta trafią zapewniona jest pomoc psychologa.

Już wczoraj informowaliśmy o tym, że swoją pomoc Ukraińcom zadeklarowali prawnicy z Okręgowej Rady Adwokackiej. Taką deklarację przewodniczącego ORA mecenasa Jerzego Świteńkiego potwierdził dziś prezydent Szełemej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 25 lutego 2022 14:18
`