Prezydent Szełemej: 870 milionów dla Dolnego Śląska to kwota nieakceptowalna

21 stycznia 2021 14:32. Fot. screen Miasto Jelenia Góra

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

– 870 milionów euro jakie w ramach Regionalnego Programu operacyjnego na lata 2021-27 to kwota nieakceptowalna – powiedział podczas  dzisiejszej konferencji prasowej w Jeleniej Górze prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Wczoraj Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło wyniki podziału pieniędzy z RPO w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-27. Dla Dolnego Śląska przeznaczono 870 milionów Euro. To 1,5 miliarda euro mniej niż w poprzedniej perspektywie finansowej. Dla porównania maleńkie województwo opolskie otrzymało 760 milionów euro.

– Szczególnie boleśnie odbieramy to my na południu w ramach inicjatywy 20-30 oczekujemy realnego impulsu rozwojowego. ten podział środków tego nie gwarantuje, Będziemy zabiegać w  zarządzie województwa o to, aby ostateczna kwota była znacząco wyższa. – powiedział dziś w Jeleniej Górze prezydent Szełemej.

REKLAMA

Samorządowcy narzekają też na skrajnie niską dotację w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Do regionu Wałbrzyskiego trafić ma ok 550 milionów Euro.

– Nie jest to szczególnie imponująca kwota, tym bardziej, że samych fiszek z projektami w  Urzędzie Marszałkowskim złożyliśmy na niemal dwa razy więcej pieniędzy. Ja przypominam jednak, że są dopiero pierwsze wyliczenia,  mam nadzieję, że ta kwoto znacząco się zmieni – powiedział wczoraj  w rozmowie z naszym reporterem prezydent Wałbrzycha.

Łącznie na Dolny Śląsk w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i Funduszu Sprawiedliwej  Transformacji trafić ma 1.43 miliardów Euro. To mniej, niż w poprzedniej  perspektywie finansowej  wpłynęło z samego tylko RPO. Wpływ na to ma fakt, że Dolny Śląsk przekroczył 73% średniej unijnej na głowę mieszkańca. Samorządowcy podkreślają jednak,  że dotyczy to jedynie dwóch obszarów – Aglomeracji Wrocławskiej i zagłębia miedziowego. Tymczasem południe dolnego śląska – regiony Wałbrzyski i jeleniogórski rozwijają się o wiele wolniej. Tu do 73% średniej unijnej sporo jeszcze brakuje.

Dziś w Jeleniej Górze prezydenci miast Dolnego Śląska – Jacek  Sutryk, Jerzy Łużniak, Roman Szełemej oraz prezydenci Poznania – Jacek Jaśkowiak i Sopotu – Jacek Karnowski rozmawiali o podziale środków Unijnych oraz wsparciu problemach i wsparrciu dla branży turystycznej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 stycznia 2021 14:32
`