Prezydent Świdnicy wykluczona z Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski. Prezydent komentuje, że samorząd to nie polityczne wojenki

7 czerwca 2023 07:55. Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

W miniony piątek Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski wydał oświadczenie, w którym poinformował o wykluczeniu ze swojego grona prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej oraz burmistrz Strzelina, Doroty Pawnuk. W ocenie ruchu panie okazały publicznie wsparcie dla marszałka województwa, co jest działaniem „rozbijającym jedność opozycji demokratycznej”. Beata Moskal-Słaniewska skomentowała całą sytuację, pisząc, że samorząd to nie polityczne wojenki, to współpraca dla dobra mieszkańców.

Oświadczenie Ruchu Samorządowego Tak Dla Polski:

Zarząd Stowarzyszenia Tak! Dla Polski – Dolny Śląsk zdecydował o wykluczeniu z grona członków Stowarzyszenia Panią Dorotę Pawnuk oraz Panią Beatę Moskal-Słaniewską, ze względu na sprzeniewierzenie się wartościom naszego ruchu oraz działalność na jego szkodę.

REKLAMA

Publiczne okazanie wsparcia Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego Cezaremu Przybylskiemu i jego środowisku politycznemu jest działaniem rozbijającym jedność opozycji demokratycznej, która od miesięcy wyraża swój sprzeciw wobec działalności Zarządu Województwa Dolnośląskiego rządzonego przez koalicję Prawa i Sprawiedliwości i Bezpartyjnych Samorządowców.

Mechanizmy władzy znane z polityki krajowej zostały przeniesione na nasze regionalne podwórko – zawłaszczenie władzy, uznaniowe rozdawnictwo pieniędzy publicznych oraz masowa propaganda, wymierzona w liderów opozycji, zostały do nas sprowadzone za pośrednictwem Cezarego Przybylskiego, który podjął decyzję o zaproszeniu PiS do współrządzenia województwem. Jest żyrantem władzy zarówno w regionie, jak i osobą wspierającą układ rządzący naszym krajem. Trwając w koalicji z Prawem i Sprawiedliwością wyraża zgodę na antyeuropejską, szowinistyczną politykę i używanie symboliki nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w kampanii wyborczej.

Nie będzie zgody Ruchu Samorządowego Tak Dla Polski na współpracę i próby wybielania kolaborantów Prawa i Sprawiedliwości. Toczymy walkę o wolną, demokratyczną Polskę – kto nie chce w tym pomagać, niech chociaż nie przeszkadza.

Kilka dni później w obszernym oświadczeniu sytuację skomentowała sama prezydent Świdnicy, która obok prezydenta Wałbrzycha czy Wrocławia była we władzach ruchu.

Samorząd to coś innego niż polityczne wojenki. Samorząd to współpraca dla dobra mieszkańców. Kilka dni temu około 90 samorządowców Dolnego Śląska podpisało list/apel do radnych Sejmiku Dolnego Śląska. Wykorzystanie tego faktu i próba wciągnięcia Pani Doroty Pawnuk, Burmistrz Strzelina i mnie w jakiś niedorzeczny spór, to rzecz haniebna.

Moje dołączenie do innych samorządowców Dolnego Śląska w sprawie absolutorium i zmian w budżecie Województwa Dolnośląskiego ma aspekt wyłącznie pragmatyczny, nie zaś polityczny. Odnosi się do konkretnej współpracy między samorządem wojewódzkim i gminnym, a przykładów takich wspólnych działań są dziesiątki. Podpisałam ten list jako gospodarz miasta, jako prezydent wybrany w wolnych, powszechnych wyborach, jako ktoś, kogo nadrzędną misją jest praca na rzecz lokalnej wspólnoty. Nie jako szef frakcji czy politycznego ugrupowania. Polityka? Tak. Uprawiam ją, mam swoje poglądy, zdecydowanie Lewica ! Ale są sytuacje, w których decyzje podejmuje się przez pryzmat wyboru lepszych, rozsądnych rozwiązań. To jest taka decyzja.

W roku 2022 Świdnica korzystała ze środków wojewódzkich m.in. przy przebudowie strategicznej drogi – Al. Niepodległości. Niedługo będziemy występować o finansowanie na kolejny etap remontu tej drogi. We wcześniejszych latach to właśnie wsparcie finansowe Sejmiku pozwoliło nam na przeprowadzenie remontów kapitalnych tak ważnych dróg, jak ulica Wałbrzyska czy Sikorskiego. Z tego wsparcia korzystaliśmy przy przebudowie rond przy ulicy Kopernika i przy Polnej Drodze. To za pieniądze wojewódzkie zrealizowano ogromne, ważne dla świdniczan, wałbrzyszan i mieszkańców Gminy Wiejskiej Świdnica zadanie, jakim była przebudowa drogi wojewódzkiej 379. Wracając do ostatnich miesięcy, w roku 2022 reaktywowana  została kluczowa dla naszego subregionu linia kolejowa  Wrocław/Sobótka/Świdnica – strategiczne połączenie,  oczekiwane lata przez tysiące mieszkańców, przede wszystkim studentów, osoby dojeżdżające do pracy i turystów. Jednym z największych naszych wspólnych przedsięwzięć, które jest kluczowe w naszym najbliższym regionie, jeśli chodzi o układ komunikacyjny, jest budowa południowej obwodnicy Świdnicy. O decyzję w tej sprawie zabiegaliśmy od… lat dziewięćdziesiatych. Decyzję zaś podjął trzy lata temu właśnie obecny Zarząd Województwa. Dziś trwają prace projektowe, które finansujemy wspólnie, także z udziałem Gminy Wiejskiej Świdnica, za dwa lata rozpocznie się wielka budowa, finansowana przez Urząd Marszałkowski. Odciąży to Świdnicę i inne miejscowości od ogromnego ruchu tranzytowego z kierunku Dzierżoniowa i Kotliny Kłodzkiej.

Wiele kolejnych wspólnych merytorycznie i finansowo zadań planowanych jest na ten rok. To małe i duże inwestycje, wspólne projekty z zakresu polityki społecznej, sportu czy kultury. Tylko w ostatnim tygodniu podpisałam dokumenty o współpracy z Urzędem Marszałkowskim, dotyczące rozbudowy sieci dróg rowerowych, które są fragmentem bardzo dużego regionalnego programu czy utworzenia w Świdnicy klasy o profilu short treak, co pozwoli na wykorzystanie potencjału świdnickiego lodowiska. Urząd Marszałkowski jest też jedną z instytucji wspierających Festiwal Bachowski.

Warto wspomnieć o środkach unijnych, którymi zarządza podległa Urzędowi Marszałkowskiemu Instytucja Zarządzająca. Znów – dzięki  konstruktywnej współpracy z samorządem lokalnym, w tym gminami Aglomeracji Wałbrzyskiej, w roku 2022 zwiększono o kilkanaście milionów złotych środki, przeznaczone na likwidację węglowych palenisk w ramach programu dedykowanego mieszkańcom 15 aglomeracyjnych gmin. Świdnica pełni w tym programie rolę lidera, ale ze wsparcia korzystają setki mieszkańców innych gmin, w tym Wałbrzycha. To bardzo konkretne pieniądze, które trafiły bezpośrednio do beneficjentów indywidualnych.

Te kilka przykładów ma pokazać obszary współpracy – zawsze merytorycznej i dobrej – pomiędzy samorządem lokalnym a wojewódzkim. Blokowanie zmian budżetowych to zagrożenie dla realizacji właśnie podobnych zadań. I tylko takich kwestii dotyczy nasze wystąpienie.

Sprawy polityczne, układ koalicyjny – są zupełnie odrębną kwestią. Nie jestem i nie byłam, czemu dawałam wyraz wielokrotnie, zwolenniczką koalicji BS/PiS. Przypisywanie mi takich poglądów jest absurdalne.  Uważam, że Bezpartyjni Samorządowcy mogli w 2019 roku stworzyć inną koalicję. Historia potoczyła sie jednak tak, jak widać. A dziś blokowanie zmian w budżecie nie jest dobrym rozwiązaniem dla realizacji zadań, w tym tych, które planowane są w Świdnicy i innych gminach regionu. I na to chcemy zwrócić uwagę radnych wojewódzkich.

Pod wystąpieniem podpisało się około 90 samorządowców. Wśród nich czterech prezydentów miast – Rafael Rokaszewicz z Głogowa, Piotr Roman z Boleslawca, Robert Raczyński z Lubina i ja. Widnieją tam podpisy burmistrzów i wójtów średnich i małych gmin, starostów kilku powiatów. To silna reprezentacja samorządu naszego regionu, która chce wskazać, że są obszary współpracy, w których wywoływanie politycznych wojen nie jest niczym dobrym,  szczególnie dla Dolnoślązaków. 

Nasz piękny region, Dolny Śląsk, to nie jest jakiś wyimaginowany twór, tylko miejsce, w którym wszyscy żyjemy i decyzje marszałka i sejmiku przekładają się często wprost na to, jak rozwijać się będzie  Świdnica. Mają wpływ na bezpieczeństwo i jakość naszego życia. Na czym wszystkim nam powinno zależeć.

Do sprawy w mediach społecznościowych odniosła się także wykluczona z ruchu burmistrz Strzelina:

Nie lubię walczyć z kimś.  W samorządzie zawsze walczy się o COŚ. O budowę drogi, o lepszą jakość opieki zdrowotnej,  o dostępną dla mieszkańców komunikację publiczną, o uruchomienie nieczynnych torów w celu przewozu kruszywa. To często są sprawy, które nie znajdują się w kanonie kompetencji burmistrza, tylko na przykład marszałka województwa lub wojewody. W samorządzie ważna jest dobra współpraca dla mieszkańców gminy, powiatu i Województwa. Dla rozwoju. Kiedy przystępowałam do Stowarzyszenia Dolny Śląsk Wspólna Sprawa, zapewniano, że jest to stowarzyszenie samorządowców, które nie jest przeciwko komukolwiek. Że właśnie ta samorządowa współpraca jest najważniejsza. W międzyczasie zmieniono nazwę, a w działaniach skupiono się głównie na ataku i negowaniu wszystkiego, co robi Marszałek Województwa Dolnośląskiego.  Podpisałam list popierający Pana Marszałka Cezarego Przybylskiego, jak blisko dziewięćdziesięciu samorządowców z DŚ, bo nie zgadzam się, żeby polityka miała wpływ na takie oczywiste decyzje jak absolutorium za dobre wykonanie budżetu.  Nie chcę uczestniczyć w tej męskiej wojnie samorządowców. Za ten podpis, razem z Panią Prezydent Świdnicy Beatą Moskal-Słaniewską, zostałam usunięta z ruchu Tak dla Polski. Zrobiono to publicznie, bez żadnej rozmowy, telefonu, nawet SMS, a dowiedziałam się o tym z Facebooka. Jest to przykre i trudno to skomentować. Nie interesuje mnie wielka polityka. Poglądów też nie zmieniłam. Moje zdanie też niezmienne. Liczy się dla mnie Strzelin i nasza gmina. I to się nie zmieniło i nie zmieni.

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 7 czerwca 2023 07:55
`