Prezydent Świdnicy „punktuje” premiera: „Nikt nam niczego nie załatwia”

23 września 2019 07:26. Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska / premier Mateusz Morawiecki. Infografika. Fot. Fot użyczone / Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych /

Tematy: 


Nie milkną echa wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na Dolnym Śląsku i słów wypowiadanych podczas spotkań z mieszkańcami Ząbkowic i Świdnicy. Już wczoraj dziennikarze zwracali uwagę na nieścisłości w wypowiedziach szefa rządu, między innymi pomylone nazwy ulic.

Stawiamy teraz na rozwój. Zobaczcie na przykład Świdnicy: ulica Kossaka – 7 milionów złotych z budżetu centralnego. W całym powiecie świdnickim 25 mln złotych. Na piękny nasz zabytek kultury – przepiękną, słynną katedrę świdnicką prawie 20 mln zł na remont, żeby jeszcze większym blaskiem świeciła na całą Polskę – wyliczał w Świdnicy premier Morawiecki.

Do wypowiedzi premiera odniosła się prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, która we wczorajszym wpisie na profilu społecznościowym prezydent Świdnicy napisała (pisownia oryginalna):

REKLAMA

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Świdnicy,

w związku z wieloma sygnałami i pytaniami, jakie docierały do mnie po wizycie w Świdnicy pana Morawieckiego, wyjaśniam, że w Świdnicy nie ma ulicy Kossaka. Być może pan Morawiecki miał na myśli ulicę Kraszowicką. Ale tu też wyjaśnienie – środki na dofinansowanie remontów dróg lokalnych pochodzą z powołanego przed laty funduszu, który nie bez powodu nazwany został „schetynówki”. Czyli drogi lokalne. Środki można pozyskiwać w procedurze KONKURSOWEJ, czyli przedkłada się projekt, który musi uzyskać dużą ilość punktów od komisji ekspertów. Nie ma tu możliwości, by ktoś coś „załatwiał”. O „załatwianiu” słyszałam w epoce dawno minionej. Tu ważna jest wartość projektu. Chyba, że ktoś chce „kogoś załatwić”, bo o takich sytuacjach słyszałam. Wracając do Kraszowickiej – dofinansowanie na etap I otrzymaliśmy w poprzedniej kadencji Sejmu. Teraz, zyskując bardzo dużą ilość punktów, po prostu znaleźliśmy się wysoko w rankingu. Koszt całego remontu to ponad 7 milionów złotych. Ale kwota dofinansowania to około 3,7 miliona złotych. Drugie tyle dołoży miasto ze swojego budżetu.

Druga kwestia – nie ma dziś ŻADNYCH planów, dotyczących realizacji południowej obwodnicy Świdnicy. Od lat jesteśmy informowani, że do czasu realizacji poprzednio zakwalifikowanych zadań, czyli do roku 2023, nie będzie na to środków. W tej sprawie pisałam kilkakrotnie do wszystkich posłów, a także premiera – tego i poprzedniego. Bez odzewu.
Kwestia trzecia – przebieg drogi szybkiego ruchu S8 jest uzgodniony i w tej chwili przeprowadzane są konsultacje. Nie jest prawdą, że poważnie rozważa się przesunięcie S8 w stronę Świdnicy. To oznaczałoby wydłużenie drogi z Kłodzka do Wrocławia o 40 km i nikt takiego rozwiązania od początku nie traktował poważnie. S8 będzie przebiegała wzdłuż obecnej osi.

Kwestia czwarta – o stanie świdnickiej Katedry i konieczności objęcia jej specjalną opieką pisałam do WSZYSTKICH parlamentarzystów naszego okręgu oraz do ministra kultury w roku 2015. Po 4 latach jest reakcja. Dobrze, że w końcu…
O części ideologicznej wystąpienia pana Morawieckiego powiem tylko tyle – źle trafił, bo w Świdnicy szanuje się wartości i tradycję. Szanuje się godność człowieka, jego odmienność narodowościową, kulturową, światopoglądową, religijną. Żyją tu w zgodzie obok siebie ludzie różniący się poglądami i orientacją. Jak mało gdzie otacza sie opieką organizacje kombatanckie. I w Świdnicy nie przerywa się HYMNU POLSKI w połowie.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w niedzielę rzy dolnośląskie miasta: Ząbkowice Śląskie, Świdnicę i Trzebnicę. W Dzierżoniowie złożył wiązankę kwiatów na grobie podpułkownika Waleriana Tewzadze, byłego żołnierza AK, który pod nazwiskiem Walery Krzyżanowski, po wojnie zamieszkał w Dzierżoniowie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 23 września 2019 07:26
`