Bronisław Komorowski podpisał ustawę legalizującą altany. Działkowcy mogą odetchnąć z ulgą

18 kwietnia 2015 00:01.

Tematy: 


Działkowcy w całej Polsce mogą odetchnąć z ulgą. Nie będą musieli usuwać swoich altan. Posłowie przyjęli (w ostatecznym brzmieniu) nowelizację ustawy o prawie budowlanym, a na początku kwietnia br. podpisał ją Prezydent RP Bronisław Komorowski. Jest to wynik protestów działkowiczów, które pojawiły się w całej Polsce po orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego (w stycznia 2014 roku). Wówczas sąd uznał, że działkowiec, który zbudował na swojej działce obiekt w myśl prawa budowlanego (o właściwych wymiarach), ale niezgodnie z definicją altany przyjętą przez NSA (o innej konstrukcji) otrzyma nakaz rozbiórki.

– Przygotowane poprawki były wynikiem zaleceń premier Ewy Kopacz, która na spotkaniu z działkowcami w listopadzie ubiegłego roku obiecała, że zostaną one wspólnie opracowane przez stronę rządową i przedstawicieli działkowców. Poprawki przygotowało Rządowe Centrum Legislacji oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a następnie skonsultowało je z Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej „Stop rozbiórkom altan”, który jest inicjatorem obywatelskiej nowelizacji – mówi poseł Monika Wielichowska.

Ustawa wprowadza m.in. definicję altany. To oznacza, że dozwolona będzie budowa obiektów o powierzchni zabudowy do 35 m² i wysokości 5m (przy dachu płaskim 4 m) z tarasem, gankiem lub werandą nieprzekraczającą 12 m². Właściciele altan nadal będą zwolnieni od obowiązku uzyskania pozwolenia na ich budowę.

Wszystkie budynki, wybudowane przed wejściem znowelizowanego prawa w życie, które spełnią ustawowe kryteria altany – zostaną natomiast uznane za legalne. W przypadku altan, wobec których wydano decyzję rozbiórki – postępowania te będą umarzane.

REKLAMA

Jeżeli działkowiec będzie miał wątpliwości czy budynek w ogrodzie spełnia kryteria altany, będzie mógł wystąpić do nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że domek jest altaną. Za taki wniosek nie będzie pobierana opłata skarbowa – dodaje Monika Wielichowska.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 18 kwietnia 2015 00:01
`