Prezydent Duda podpisał ustawę o zakazie handlu w niedziele. Zobaczcie kiedy w 2018 będą zamknięte sklepy

30 stycznia 2018 15:06. Pusty parking pod jednym z hipermarketów w Wałbrzychu 30.01.2018 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych Tekst źródło: www.kuriep.pap.pl

Tematy: 


Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. – Wierzę, że w ten sposób przywracamy normalność – powiedział. Nowe przepisy wejdą w życie 1 marca tego roku.

Robienie zakupów w niedzielę wiąże się m.in. z wiekiem, statusem na rynku pracy, wielkością miejsca zamieszkania oraz religijnością. Jak wynika z badania, stosunkowo najczęściej zdarza się robić zakupy w niedzielę osobom mającym od 25 do 44 lat, mieszkańcom największych miast, osoba z grup społeczno-zawodowych, którzy – jak można sądzić – częściej niż inni są zatrudnieni na etatach, a ich praca nie ma charakteru zmianowego. Z kolei wśród najrzadziej robiących zakupy w niedzielę są ludzie starsi – mający 65 lat i więcej, emeryci, renciści.

Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę – jak wynika z danych – ma prawie dwukrotnie więcej zwolenników (61 proc.) niż przeciwników (32 proc.).

REKLAMA

Ustawa jest częściej popierana przez kobiety (65 proc.) niż przez mężczyzn (57 proc.). Wątpliwości co do jej słuszności mają jednak mieszkańcy największych i najmniejszych miast, osoby najlepiej wykształcone i sytuowane, jednak także wśród nich przewagę mają zwolennicy zakazu. W grupach społeczno-zawodowych wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę najczęściej popierają pracownicy usług (81 proc.), a najwięcej jego przeciwników jest wśród właścicieli firm (53 proc.) oraz kadry kierowniczej i specjalistów (48 proc.).

Stosunek do tej propozycji w największym stopniu różnicuje religijność. Jak wynika z deklaracji respondentów, im częstszy deklarowany udział w praktykach religijnych, tym częstsze poparcie dla zakazu handlu w niedzielę. Osoby niepraktykujące, minimalnie częściej odrzucają to rozwiązanie (48 proc.), niż je akceptują (46 proc.).

W projekcie przewidziano aż 32 wyjątki od ograniczenia handlu w niedziele i święta. Chodzi m.in. o:

apteki,
lecznice dla zwierząt,
zakłady pogrzebowe,
punkty handlu dewocjonaliami,
piekarnie,
pocztę.

Najwięcej emocji wzbudziło jednak wyłączenie spod zakazu handlu wszystkich stacji benzynowych. W pierwotnym projekcie handel na stacjach benzynowych był dopuszczalny, ale tylko w przypadku stacji ze sklepem do 80 m2 (w przypadku stacji przy autostradach do 150 m2). Alfred Bujara, szef handlowej „Solidarności”, wielokrotnie podkreślał w rozmowie z nami, że intencją pomysłodawców jest, by przy stacjach paliw nie wyrastały super-, a nawet hipermarkety. Teraz będzie to możliwe.

Poniżej wykaz niedziel wolnych od handlu w 2018 roku:

11 marca, niedziela
18 marca, niedziela
31 marca, Wielki Piątek – skrócone godziny handlu do godz. 14

1 kwietnia (Wielkanoc)
8 kwietnia
15 kwietnia
22 kwietnia

13 maja
20 maja (Zielone Świątki)

10 czerwca
17 czerwca

8 lipca
15 lipca
22 lipca

12 sierpnia
19 sierpnia

9 września
16 września
23 września

14 października
21 października

11 listopada (Święto Niepodległości)
18 listopada

9 grudnia

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 stycznia 2018 15:06
`