Prezydent chwali komunikację miejską. Ponad 90-procentowa punktualność. 18 mln pasażerów, a lada moment przetarg na autobusy wodorowe

16 lutego 2023 10:44. Zmiana lokalizacji przystanków fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Komunikacja miejska przeżywa w naszym mieście systematyczny rozwój – zapewniał dziś w czasie sesji rady miejskiej prezydent Wałbrzycha. Roman Szelemej chwalił wzrost liczby pasażerów i ogłosił, że dziś, najpóźniej jutro ogłoszony zostanie przetarg na dwadzieścia nowych autobusów wodorowych. Prezydent zapowiedział także uruchomienie nowych linii do miejsc wykluczonych komunikacyjnie w Wałbrzychy, ale konkretnych kierunków nie podał.

Dziś lub jutro ma być ogłoszony przetarg na zakup dwudziestu nowoczesnych autobusów wodorowych. Przypomnijmy, miasto dostało 58 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Infrastrukturę, stację ładowania ma przy ulicy Wysockiego wybudować PKN Orlen.

Miasto stawia na wodorowe autobusy, bo jak przyznał prezydent, elektryczne nie sprawdzają się w Wałbrzychu. Nie wytrzymują długości linii i różnic wzniesień. Nowe, wodorowe pojazdy mają pojawić się w ciągu dwóch lat.

REKLAMA

Roman Szełemej przypomniał także, że miasto podpisało umowę na świadczenie usług ze Śląskim Konsorcjum Autobusowym. Umowa podpisana została na półtora roku i jest oparta na podobnych warunkach jak dotychczas.

Jak w Twojej ocenie działa komunikacja miejska w Wałbrzychu?

Loading ... Loading ...

W ocenie prezydenta wałbrzyskie autobusy nie jeżdżą puste, choć miasto musi dopłacać do utrzymywania komunikacji. Dodatkowo Roman Szełemej przekonuje, że 90 procent z nich przyjeżdża na czas.

Samorządowiec przekonywał, że nawet w czasie ataku zimy autobusy kursowały w Wałbrzychu, choć w wielu innych miastach komunikację zawieszono.

Z danych magistratu wynika, że w 2022 roku z komunikacji miejskiej w Wałbrzychu skorzystało 18 mln pasażerów. To o 4 mln więcej niż rok wcześniej.

Roman Szełemej zapowiedział także, że autobusy wałbrzyskiej komunikacji mają kursować do nowych miejsc. W planach są trasy do tych rejonów Wałbrzycha, które do tej pory były komunikacyjnie wykluczone, choć konkretne lokalizacje nie padły. W planach jest także przywrócenie komunikacji do Świebodzic, połączonej być może z komunikacją do Dzierżoniowa. Niewykluczone, że autobusy z Wałbrzycha pojadą także do Czarnego Boru.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 16 lutego 2023 10:44
`