Prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawy o SN i KRS

24 lipca 2017 10:44. Prezydent PRP Andrzej Duda. fot. Jacek Zych

Tematy: 


Na zwołanej dziś konferencji prasowej Prezydent Andrej Duda poinformował, że nie podpisze uchwalonych głosami posłów PiS ustaw zmieniających system sądowniczy w Polsce. Prezydent powiedział:

– Nie ma u nas tradycji, by prokurator generalny mógł ingerować w pracę SN, nie wspomnę już o sędziach. Dlatego wetuję ustawę o KRS i SN. Decyzja jest szybka, bo sytuacja pogłębia podział w społeczeństwie – demonstracje są przed domem Jarosława Kaczyńskiego, ale i przed domem Grzegorza Schetyny – nie chcę, by takie sytuacje się powtarzały. Bardzo mi zależy, by rozwiązania wprowadzane w Polsce były sprawiedliwie, bo wierzę, że ludzie na takie działania czekają. 

Uchwalone przez Sejm głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości ustawy o zmianach dotyczących Krajowej rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego wywołały falę protestów, która ogarnęła cały kraj. Z apelem o zawetowanie niezgodnych z ustawą zasadniczą ustaw do Prezydenta zwrócili się również przedstawiciele wielu środowisk prawniczych z Polski i zagranicy. Oficjalne zaniepokojenie wprowadzanymi  zmianami wyrazili przedstawiciele Unii Europejskiej oraz Departamentu Stanu USA.

REKLAMA

Prezydent zapowiedział weto w sprawie ustaw o SN i KRS, jednak jak podaje PAP, wg rzecznika prezydenta Andrzej Duda podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych. To trzecia ustawa dotycząca sądownictwa, zawarta w haśle opozycji 3 x weto. Podczas swojego wystąpienia prezydent nie wspomniał o tej ustawie ani słowem. Wg komentatorów podpisanie przez Prezydenta stanowić będzie koniec niezależnego sądownictwa, umożliwi bowiem Zbigniewowi Ziobrze wymianę wszystkich prezesów sądów bez powodu, a prezesom – naciskanie na poszczególnych sędziów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 24 lipca 2017 10:44
`