Prezes Urbański na TT – „3 grudnia podpiszemy umowę z PAN”

27 listopada 2015 17:06. Podziemia Zamku Książ użytkowane przez Polską Akademię Nauk. Fot. użyczona (Zamek Książ)

Tematy: 


W dzisiejszym wpisie na Twitterze prezes Zamku Książ Krzysztof Urbański oficjalnie podał datę podpisania umowy z Polską Akademią Nauk dotyczącą udostępnienia w celach turystycznych części podziemi Zamku Książ użytkowanych przez PAN.

Dokładna data udostępnienia podziemi do zwiedzania nie jest jeszcze znana. Prezes Urbański zaznacza, ze wszystko ma się odbyć najszybszym możliwym czasie, bez zbędnego przeciągania formalności. Audyt podziemi, niezbędny do udostępnienia trasy turystom rozpocząć ma się natychmiast po podpisaniu umowy z PAN.

Na podstawie umowy PAN udostępni Zamkowi Książ ok. kilometrowy odcinek wybetonowanych korytarzy. Prezes Urbański ma nadzieję, że współpraca z Muzeum Gross-Rosen, którego to obozu więźniowie pracowali przy budowie podziemi w Książu, pozwoli uatrakcyjnić zwiedzanie: – Chcielibyśmy zaproponować zwiedzającym coś więcej niż zwykłe przejście podziemnym tunelem. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z Muzeum Gross-Rosen uda się  wypełnić korytarze treścią historyczną, która pozwolić zaspokoić apetyty turystów, którzy prawie codziennie zadają pytania na temat historii tych, owianych prawie legendą,  podziemi.  Państwowa Akademia Nauk użytkuje podziemia Zamku Książ od kilkudziesięciu lat. Do tej pory wszelkie próby pozyskania choćby części fortyfikacji do użytkowania przez turystów kończyły się niepowodzeniem. Pracownicy PAN odmowy argumentowali obawą przed zakłóceniem pracy zainstalowanych tam, wyjątkowo czułych urządzeń sejsmograficznych.  

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 27 listopada 2015 17:06
`