Dodano: 25 września 2019 09:22

Pracowity finał lata dla GOPR. Jesienią uważajcie na siebie w górach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Finał tegorocznego lata dla Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR był bardzo pracowity. Ratownicy pomagali między innymi leśniczemu pogryzionemu przez szerszenie, psu, który wpadł do szczeliny czy grupie nastolatków, która zgubiła się w masywie Trójgarbu.

Tragiczny finał miała interwencja, do której doszło w czwartek. Ratownicy zostali wezwaniu do pomocy Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który w Grzędach Górnych pomagał leśniczemu pogryzionemu przez szerszenie. Mężczyzna stracił przytomność. Doszło do zatrzymania akcji serca. Niestety pomimo reanimacji nie udało się go uratować.

Dzień później GOPR brał udział w poszukiwaniach 84-latki w okolicach Boguszowa Gorc. Niestety, ta akcja również zakończyła się tragicznie. Jak informuje GOPR, ciało kobiety w dawnym kamieniołomie znaleźli strażacy z OSP.

REKLAMA

W niedzielę ratownicy ze stacji w Międzygórzu pomagali rowerzyście, który wypadł z single tracka na Czarnej Górze. Pomagali także kobiecie, która weszła na Śnieżnik i skarżyła się na silny dzień brzucha. Natomiast ratownicy ze stacji w Zieleńcu pomagali młodemu psu, który na Siwej Skale w Górach Bystrzyckich wpadł w szczelinę i nie mógł z niej wyjść. Czworonoga udało się uratować.

Ostatnią akcję minionego lata GOPR zarejestrował w masywie Trójgarbu. Pomocy potrzebowało troje nastolatków, którzy zgubili się po zmroku na szlaku. Około godziny dwudziestej trzeciej udało się ich odnaleźć i zwieźć z góry.

Po pracowitym sezonie letnim ratownicy spodziewają się równie pracowitej jesieni. Wciąż ogromną popularnością cieszą się wycieczki na Trójgarb, Borową czy Szczeliniec Wielki. Turystów nie brakuje, a co za tym idzie, coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy potrzebują oni pomocy GOPR.

Warto jednak pamiętać, że zmierz zapada już znacznie szybciej, a co za tym idzie, powinniśmy odpowiednio planować swoje wypady. Musimy już także pomyśleć o tym, by w góry zabierać ciepłą odzież, bo warunki zmieniają się bardzo szybko.

Fot. Mateusz Kaszubski / WKG GOPR

Akcja Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR. fot. użyczone / Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR

Fot. Mateusz Kaszubski / WKG GOPR

Akcja GOPR pod Szczelińcem Wielkim. fot. Piotr Sandomierski / Wałbrzysko-Kłodzka Grupa GOPR

Akcja GOPR pod Szczelińcem Wielkim. fot. Piotr Sandomierski / Wałbrzysko-Kłodzka Grupa GOPR

Akcja GOPR pod Szczelińcem Wielkim. fot. Piotr Sandomierski / Wałbrzysko-Kłodzka Grupa GOPR

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także