Dodano: 22 grudnia 2023 00:11

Pracowita noc dla służb. Alarm przeciwpowodziowy na Nysie Kłodzkiej i zagrożenie lawinowe w Karkonoszach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To będzie pracowita noc dla służb. W wielu powiatach wydano strzeżenie dotyczące intensywnych opadów deszczu i silnych wiatrów.

Najgorsza sytuacja jest w powiecie kłodzkim, starosta kłodzki ogłosił stan alarmowy na Nysie Kłodzkiej. Poziom wód stale rośnie. Obecnie stany alarmowe są przekroczone w kilku miejscowościach.

UWAGA od 18.00 jako Starosta Kłodzki ogłosiłem alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu kłodzkiego. W 5 miejscach Nysa przekroczyła stany alarmowe i w 4 ostrzegawcze. Oznacza to m.in. że służby będą działały w trybie całodobowym. Ochotnicze Straże Pożarne oraz Państwowa Straż Pożarna będą pomagać przy ew. zagrożeniach mieszkańcom. Nie mamy żadnych informacji o zagrożeniu dla turystów i wczasowiczów. Jest to potencjalne zagrożenie, które dotyczy ograniczonych terenów. Liczymy na nocne przymrozki i zmniejszenie opadów na co wskazuje radar meteo– czytamy na profilu Facebook starosty.

REKLAMA

Podobnie jest w Karkonoszach tam  obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Śnieg jest transportowany przez silnie wiejący wiatr, który na stronach zawietrznych tworzy depozyty słabo związane ze starym śniegiem.

Jak czytamy na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego:

W okolicach Czarnej Góry GOPR Karkonosze i czeska Horská služba Krkonoše / Czech Mountain Rescue wyruszyły na pomoc turyście, który zabłądził. Pod Przełęczą Okraj spłonął natomiast samochód. Do tego wszystkiego dochodzą już stany alarmowe w kilku szybko przybierających rzekach, trwa wichura, a wysoko w górach śnieżyca, która może zejść niżej. Sytuacja jest dynamiczna.

Przypominamy, że dziś IMGW wydało alert dotyczący silnych porywów wiatru i opadów deszczu.

Aktualnie notowane są porywy do około 60 km/h, z południowego zachodu. W kolejnych godzinach, w związku z przemieszczaniem się chłodnego frontu atmosferycznego, możliwe porywy do około 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu– czytamy.

fot. zrzut ekranu

fot. zrzut ekranu

fot. zrzut ekeanu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także