Policja apelije: Noś odblaski, daj się zobaczyć!

5 stycznia 2018 08:07. Źródło: KWP Wrocław

Tematy: 


Policjanci namawiają do noszenia odblasków, szczególnie teraz, w okresie zimowym, kiedy zmierzch zapada już wczesnym popołudniem. Dodają, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania takich elementów. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszy mający „odblaski”, staje się widoczny nawet z odległości ponad 150 metrów.

Z danych statystycznych wynika, że około 38% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego.

Policjanci podkreślają: Bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

REKLAMA

Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 złotych, ale czym jest ta grzywna w porównaniu do utraty zdrowia lub nawet życia w związku z wypadkiem.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 stycznia 2018 08:07
`