Poznaj odważne dzieci z całego świata. To one za tydzień opanują Wałbrzych

10 czerwca 2017 10:29. Dzieci z programu Brave Kids 2016. Fot. użyczona.

Tematy: 


Młodzi artyści z Maroka, Mołdawii, Turcji oraz Polski wezmą udział w wałbrzyskiej edycji międzynarodowego projektu Brave Kids 2017. W mieście pojawią się 17 czerwca i zamieszkają u polskich rodzin. Grupą artystyczną, na którą warto zwrócić uwagę jest m.in. mołdawski zespół ze Szkoły Tańca Reverence.

Uczestników projektu Brave Kids, łączą nie tylko trudne warunki życiowe, ale przede wszystkim talent i pasja. Przyjadą do Polski z całego świata, z 17 krajów i 5 kontynentów. Już za tydzień pojawią się w sześciu polskich miastach – również w Wałbrzychu.

Wśród uzdolnionych dzieci, które tu przyjadą w ramach tegorocznej edycji projektu Brave Kids są młodzi tancerze z Mołdawii. Inspiracją dla pracy twórczej grupy ze Szkoły Tańca Reverence jest burzliwa historia ich ojczyzny, która sprawiła, że jest ona najbardziej zróżnicowanym krajem we wschodniej Europie. Połączyły się w niej bowiem kultury Mołdawii, Rumunii, Ukrainy, Rosji i Gagauzi.

Podczas zajęć dzieci mają możliwość poznania tańców ludowych z różnych środowisk kulturowych i wzbogacić swój repertuar ucząc się klasycznego, latynoamerykańskiego 
i współczesnego stylu.

REKLAMA

Z przyczyn ekonomicznych część ich rodziców wyjechała za granicę do pracy i pozostały „osierocone dzieci” – mówi Magdalena Sawicka, koordynatorka projektu w Wałbrzychu. – To obecnie duży problem w Europie. Tymczasem zajęcia artystyczne wypełniają ich życie ekscytacją, zachęcając do realizowania marzeń i wykorzystywania szans. Dokładnie taki sam cel ma projekt Brave Kids.

W tym roku do Wałbrzycha przyjedzie również grupa taneczna ze Związku Młodzieżowego Kultury i Rozwoju Dzieci “Aissawa” z Maroka, młodzi tancerze ze szkoły średniej Fatih w Turcji oraz dzieci i młodzież z wałbrzyskiej Szkoły Tańca Cordex.

Powitalny piknik rodzinny Brave Kids odbędzie się 18 czerwca na Słonecznej Polanie w Szczawnie Zdroju. Natomiast 19 czerwca o godz. 12 w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” odbędą się pokazy artystyczne Brave Kids oraz Zespołów Pieśni i Tańca „Wałbrzych” 
i wrocławskiego Teatru Tańca STEP. Z kolei 25 czerwca odbędzie się Międzynarodowa Parada 
i Pokazy Artystyczne Grup Brave Kids. Spektakl finałowy zaplanowano na 30 czerwca o godz. 19 w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” przy ul. Wysockiego 29.

Głównym organizatorem Brave Kids w Wałbrzychu jest Fundacja „EMU” im. Elżbiety Marii Urbańskiej. Projekt Brave Kids w Wałbrzychu odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Gminy Wałbrzych.

Brave Kids 2017 to już 8 odsłona niezwykłego projektu, W tegorocznej edycji weźmie udział w
sumie 164 dzieci z całego świata. Wśród tegorocznych krajów, z których pochodzą młodzi artyści, znalazły się m.in.: Gruzja, Iran, Kenia, Litwa, Maroko, Meksyk, Mołdawia, Ukraina, USA, Polska, Rosja, Rumunia, Słowacja, Turcja. Podczas pobytu w naszym kraju będą uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach, gdzie wymienią się umiejętnościami artystycznymi na zasadzie „dzieci uczą dzieci”, a także przygotują niepowtarzalne spektakle, w których połączą muzykę i taniec z różnych kultur i tradycji. Zamieszkają u polskich rodzin w pięciu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Przemyślu i po raz pierwszy w Białymstoku. Następnie wszystkie pojadą na tydzień do Obornik Śląskich, gdzie będą przygotowywać wielki wielki spektakl finałowy, który po raz pierwszy w historii zostanie zaprezentowany dwa razy. Przedstawienia odbędą się 10 lipca o godz. 17 oraz 19 w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Brave Kids 2017 odbędzie się również na Słowacji i w Gruzji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 10 czerwca 2017 10:29
`