Powietrze na polsko-czeskim pograniczu gorsze w Polsce niż w Czechach. Żyjemy przez to rok krócej

1 grudnia 2019 17:29. Walbrzych, Według raportu Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska zanieczyszczenie powietrza związkami benzopirenu przekroczyło 7-krotnie dopuszczalne normy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To wnioski z badań przeprowadzonych na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego i  w okolicach czeskiego Jesenika – informuje Polska Agencja Prasowa. Badania analizowali naukowcy z obu krajów. Według ekspertów, to między innymi zanieczyszczenie powietrza sprawia, że Polacy żyją o rok krócej od swoich południowych sąsiadów.

To pierwsza taka próba badań porównawczych jakości powietrza po obu stronach granicy i odniesienia wyników do długości życia. Jak przyznają naukowcy, różnica wynika głównie z faktu, że po polskiej stronie, tuż przy granicy mieszka więcej osób, a co za tym idzie, działa tam więcej starych pieców.

Warto zwrócić także uwagę na to, że Czesi chętniej korzystają z tak zwanego ciepła sieciowego. Autorzy raportu zwracają uwagę na to, że stężenie rakotwórczych substancji po polskiej stronie jest dwukrotnie wyższe niż w Czechach.

REKLAMA

Z analizy wynika, że to Polacy są bardziej narażeni na nowotwory, choroby oddechowego czy krążenia związane ze smogiem. Cytowani przez PAP, naukowcy przyznają, że ryzyko przedwczesnych zgonów po stronie polskiej jest wyższe, ale norma w Czechach i tak dobiega od średniej europejskiej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 1 grudnia 2019 17:29
`