Dodano: 9 stycznia 2024 09:00

Powiat wałbrzyski – Naprawiona droga łącząca dwie atrakcje turystyczne

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Droga łącząca kompleks narciarski w Rzeczce z Sierpnicą i dalej z Podziemnym Miastem Osówka została naprawiona. Drogowcy usunęli osypiska i zabezpieczyli drogę – pozostało wylanie warstwy bitumicznej.

Droga z Rzeczki do położonej kilkaset metrów wyżej Sierpnicy to wąska, wijąca się trawersem po dość stromym zboczu Gór Sowich trasa. Z powodu osuniętego zbocza od wielu miesięcy była nieprzejezdna. Sporo kłopotów mieli mieszkańcy, ale i turyści, którzy, żeby odwiedzić dwie, odległe od siebie o zaledwie 3,5 km miejscowości, musieli przejechać prawie 10 km.

To jest bardzo trudna inwestycja dlatego, że ta droga nie ma żadnych parametrów drogi powiatowej. Tutaj nie mieliśmy ustalonego właściwego przebiegu granic, mamy ochronę jeżeli chodzi o środowisko i tak naprawdę trzy lata zajął nam proces dokumentacji. Odnośnie, osuwiska – przygotowania dokumentacji, zabezpieczenia. Ale proszę państwa też ustalenia granic, proszę pamiętać, że kiedyś to były tylko lasy państwowe i dwóch rolników dzisiaj te działki zostały sprzedane mamy podmioty z całej Polski i tak naprawdę musieliśmy ustalić przebieg tej granicy – wyjaśnia Krzysztof Kwiatkowski, starosta Wałbrzyski.

REKLAMA

Na szczęście kłopoty administracyjne udało się pokonać, jesienią drogowcy weszli na plac budowy i po trwających kilka tygodni pracach droga jest już zabezpieczona, wyrównana i wzmocniona.

Dzisiaj w tym miejscu newralgicznym, które tak naprawdę jechało w dół i nie miało żadnego wsparcia, wykonaliśmy około 95 metrów zabezpieczenia korpusu drogi. Jest to wykonane taką metodą odwiertu, zatapiania prętów zbrojeniowych oraz wylania betonu, więc ten korpus został zabezpieczony. W tej chwili jesteśmy w trakcie postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy modernizacji tego odcinka od Rzeczki, czyli mówimy tu o niecałym kilometrze, chcemy tutaj wykonać nowe przepusty, nową nawierzchnię i nowe pobocze – dodaje starosta.

Termin składania ofert mija we wtorek. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę, prace drogowe rozpoczną się, jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne.

fot. użyczone Powiat Wałbrzych

fot. użyczone Powiat Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także