Dodano: 19 kwietnia 2024 11:56

Powiat Wałbrzyski. Chcą przebudować bardzo wąski łącznik pod Wałbrzychem

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Starostwo powiatowe w Wałbrzychu chce przebudować wąski łącznik pomiędzy Starym Julianowem a Dziećmorowicami. To popularny skrót w stronę Zagórza Śląskiego i nowo rozbudowujących się osiedli w Dziećmorowicach.

Niewielki łącznik łączący Stary Julianów z Dziećmorowicami – miejsca, które w świadomości wielu mieszkańców Wałbrzycha są częścią tego miasta, pozostają jednak poza jego granicami administracyjnymi – ma być przede wszystkim bezpieczniejszy. Dziś to wąska, mieszcząca ledwie jeden samochód droga. Jak przyznaje ustępujący starosta wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski – kilka lat temu planując przebudowę tego odcinka nie spodziewano się aż tak dużego natężenia ruchu:

– Łącznik cieszy się bardzo dużą popularnością. Wielu mieszkańców, wielu turystów wykorzystuje go na codzień. Parametrycznej drogi są takie, że jest bardzo utrudniony przejazd, bardzo wąski. Żeby dokonać przebudowy tego odcinka konieczne jest pójście w ZRiD, czyli w specustawę drogową, która umożliwi pozyskanie brakujących kawałków terenu, bo głównie chodzi tutaj o szerokość działki drogowej – to właśnie Krzysztof Kwiatkowski, starosta wałbrzyski.

REKLAMA

Nowa droga ma być poszerzona do 6 metrów, z niemal metrowymi poboczami i odwodnieniem. Nie zaplanowano za to chodnika, ani ścieżki rowerowej

– To znaczące podniesienie kosztów tej inwestycji. Gdybyśmy mieli swoje tereny, nie byłoby konieczności wykupywania, to myślę, że można by było rozważać ścieżkę rowerową. Ale ta ścieżka będzie miała problem znowu z włączeniem się w cokolwiek w miejscowości Dziećmorowice. Tutaj te gardło mamy bardzo wąskie, projektant będzie miał bardzo duży problem, żeby w ogóle zejść z tą jezdnią, z jej parametrami szerokości i włączyć się w drogę powiatową – już w miejscowości Dziećmorowice – dodaje Kwiatkowski.

Starostwo ogłosiło przetarg na sporządzenie dokumentacji przebudowy drogi. Następnie zostanie złożony wniosek o decyzję ZRiD. Wciąż nie wiadomo, ile będzie kosztowała przebudowa.

Łącznik Stary Julianów – Dziećmorowice. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Łącznik Stary Julianów – Dziećmorowice. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Łącznik Stary Julianów – Dziećmorowice. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także