Powiat sudecki zamiast powiatu wałbrzyskiego? Ruszają konsultacje dotyczące zmiany nazwy

15 września 2023 14:53. Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Pomysł zmiany nazwy powiatu wałbrzyskiego na powiat sudecki pojawił się, by podkreślić podział administracyjny na miasto Wałbrzych i powiat wałbrzyski. Jego autorzy nie ukrywają, że zmiana nazwy może pomóc także w promocji powiatu. Właśnie ruszają konsultacje dotyczące tej porpozycji.

Bardzo często mieszkańcy miasta Wałbrzycha mylą urzędy. Nie rozpoznają podziału administracyjnego na Miasto Wałbrzych i Powiat Wałbrzyski posługując się przynależnością administracyjną sprzed 2013 roku. Powoduje to opóźnienie w realizacji ich wniosków, które błędne są kierowane do Starostwa Powiatowego a nie do Urzędu Miejskiego. Jeżeli tego podziału nie rozróżniają „lokalsi” to tym bardziej nie rozróżniają turyści – przekonują urzędnicy z powiatu wałbrzyskiego.

Na ostatniej sesji rady miejskiej powiatu wałbrzyskiego przyjęto uchwałę dotyczącą zamiaru zmiany nazwy. Starosta Krzysztof Kwiatkowski podkreśla, że zmiana może pomóc także w promocji powiatu.

REKLAMA

Chcemy pracować na swoją markę. Chcemy być terenem, który jest rozpoznawany, który nie będzie identyfikowany z dużym miastem, jakim jest Wałbrzych. Skąd powiat sudecki? Ta nazwa została zaproponowana tak naprawdę przez mieszkańców gminy Czarny Bór, którzy wzorem powiatu karkonoskiego uznali, że skoro część terenu naszego powiatu zajmują Sudety, to tak możemy nazwać ten powiat – mówi Krzysztof Kwiatkowski.

To mieszkańcy mają zdecydować czy propozycja powinna być zrealizowana. W czasie rozpoczynających się konsultacji każdy mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego może powiedzieć czy nazwa i ewentualna zmiana mu się podoba. Swoją opinię będą mogły przedstawić także samorządy.

Jeżeli mieszkańcy poprą pomysł, to dopiero wówczas władze powiatu wałbrzyskiego zwrócą się do Rady Ministrów o zmianę.

Ankieta skierowana do mieszkańców dostępna jest na oficjalnej stronie powiatu wałbrzyskiego pod adresem

https://powiatwalbrzyski.pl/Konsultacje_spoleczne_dotyczace_zmiany_nazwy_Powiatu_Walbrzyskiego_na_Powiat_Sudecki_.html?fbclid=IwAR25TtQL0kNHmWwpvUnolWpa9Y50XgfWJpSxvaiebICevf1LmQEDD1XdVHw

Ile kosztowała by zmiana nazwy? Urzędnicy przekonują, że koszty związane z wymianą tablic urzędowych poniesie powiat wałbrzyski. Przedsiębiorcy poniosą koszt 350 złotych za zmianę wpisu w KRS, a organizacje pozarządowej zarejestrowane w KRS 150 złotych. Innych kosztów, jak zapewniają urzędnicy nie ma.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 15 września 2023 14:53
`