Pouczenia zamiast mandatów. Policjanci zaczynają protest

4 lipca 2018 08:14. Policjanci wydziału Ruchu Drogowego KMP w Wałbrzychu. fot. ilustracyjne / Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Pouczenia zamiast mandatów. Protest policjantów staje się faktem. 10 lipca funkcjonariusze wałbrzyskiej KMP dołączą się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, mającej zwrócić uwagę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji między innymi na dramatycznie niskie płace w policji. Protest ma potrwać do momentu podpisania porozumienia dotyczącego przedstawionych MSWiA postulatów.

Jak powiedział dziennikowi Marek Gonera z NSZZ Solidarność w KMP w Wałbrzychu, mundurowi domagają się m.in. podwyżek proporcjonalnych do tych, jakie otrzymała Straż Marszałkowska i Służba Ochrony Państwa, oraz zmian w systemie emerytalnym i ubezpieczeniowym.

W ramach protestu policjanci planują tzw strajk włoski, czyli drobiazgowe, literalne wręcz trzymanie się procedur. W związku z ujawnianiem wykroczeń, za które można nakładać mandaty karne policjanci stosowali będą jedynie pouczenia. Związkowi zależy na tym, by w efekcie stosowania tej formy protestu zwiększył się udział pouczeń w stosunku do ilości nakładanych mandatów. Jak podkreślają policjanci, ważne jest też to, żeby wszystko odbywało się z poszanowaniem obowiązujących przepisów.

REKLAMA

W Wałbrzyskiej Komendzie Miejskiej Policji zatrudnionych jest ok. 400 policjantów. 250 z nich należy do Niezależnego Zawiązku Zawodowego „Solidarność” Policjantów. Swój udział w proteście zadeklarowali prawie wszyscy funkcjonariusze KMP.

W marcu 2018 roku tego roku policyjni związkowcy wysłali do ministrów: sprawiedliwości, finansów oraz spraw wewnętrznych i administracji swoje postulaty. Domagali się trzech rzeczy: podwyżek wynagrodzeń o 650 złotych, odmrożenia waloryzacji pensji, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego oraz zmian w systemie wypłaty świadczeń podczas zwolnienia lekarskiego. Do dziś postulaty nie zostały spełnione.

uruchomi działania

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 4 lipca 2018 08:14
`