Dodano: 22 marca 2021 07:11

Potrzebne krew i osocze. Dla dawców zamiast jednego, dwa dni wolne

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na krew, a dodatkowo, właśnie teraz potrzebne jest osocze, które także można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Centrum apeluje do dawców i przypomina, że w czasie pandemii mogą oni liczyć na dodatkowe przywileje.

Zapraszamy każdą osobę pełnoletnią. Trzeba być zdrowym. Po lekkim posiłku i dobrze nawodnionym – radzi Natalia Kozdrowiecka, specjalistka do spraw promocji krwiodawstwa.

Pracownicy centrum krwiodawstwa apelują nie tylko do dawców krwi, ale także ozdrowieńców, którzy przechorowali COVID-19 i mogą podzielić się osoczem. Chodzi o osoby, u których minęło już czternaście dni od zakończenia izolacji.

REKLAMA

Osoby, które chcą oddać krew mogą bez umawiania się przyjechać do centrum od poniedziałku do piątku od siódmej do trzynastej trzydzieści. Dawcy osocza powinni wcześniej skontaktować się z centrum telefonicznie.

Krwi nie da się wyprodukować. Źródłem krwi jest tylko dorosły i zdrowy człowiek. Zapraszamy osoby, które nigdy krwi nie oddawały, aby zaczęły tę swoją przygodę – zachęca Kozdrowiecka.

Warto pamiętać, że oddanie krwi trwa kilka, kilkanaście, maksymalnie piętnaście minut. Oddanie osocza trwa nawet czterdzieści pięć minut.

Zachętą mogą być także zmiany dotyczące przywilejów, które przysługują krwiodawcom.

Do tej pory krwiodawca otrzymywał dzień wolny od pracy czy szkoły w dniu oddania krwi. W czasie pandemii przysługuje dodatkowy dzień, dzień po oddaniu. Dodatkowo, krwiodawcy, którzy od początku pandemii, czyli od 14 marca ubiegłego roku oddali krew trzykrotnie mogą korzystać z 33 procentowej zniżki w środkach komunikacji miejskiej.

Standardowo, każdemu dawcy przysługuje także ekwiwalent kaloryczny, czyli dziewięć czekolad.

fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także