Posypią się wysokie mandaty za łamanie przepisów przy przejściach? Trwa policyjna akcja. Kary nawet do półtora tysiąca złotych

11 lutego 2022 09:49. Policjanci drogówki fot. ilustracyjne / Jacek Zych

Na wałbrzyskich drogach trwa akcja pod kryptonimem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci pojawi się w okolicach przejść dla pieszych na najbardziej ruchliwych drogach i to tam zwracają uwagę na zachowanie kierowców. Warto pamiętać, że od początku roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów, za naruszenie przepisów związanych bezpośrednio z przejściem dla pieszych grozi kara nawet do półtora tysiąca złotych.

Policjanci z drogówki zwracają dziś szczególną uwagę na to, jak kierowcy zachowują się wobec pieszych. Z drugiej strony mundurowi zwrócą uwagę na zachowanie pieszych. Będą sprawdzać czy ci przechodzą w dozwolonych miejscach i czy stosują się do świateł.

Wyprzedzanie przed, na przejściu dla pieszych lub przejeździe dla rowerów oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są w głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Widząc niechronionych uczestników ruchu drogowego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku ich wejścia lub wjazdu na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Za tego typu wykroczenia dla kierującego pojazdem mechanicznym przewidziany jest mandat karny w wysokości 1500 złotych. W sytuacji, gdy tego typu naruszenia dokonamy pojazdem innym niż mechaniczny, np. rowerem, czeka nas kara – w zależności od wykroczenia – w kwocie od 50 do 500 złotych – przypomina policja.

REKLAMA

Mundurowi przypominają także pieszym, że ci również muszą się liczyć z wysokimi karami, gdy na przykład wejdą na przejazd kolejowy już po tym, jak zaczną opadać rogatki. Kara to dwa tysiące złotych. Warto pamiętać także o tym, by przechodząc przez jezdnie nie używać telefonu komórkowego.

Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy rozejrzeć się i nie korzystać z telefonu komórkowego, w sposób utrudniający obserwowanie tego co dzieje się na drodze. W tym przypadku kara to 300 złotych. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, wciąż jest niedozwolone. W tym ostatnim przypadku może otrzymać mandat karny w kwocie 150 (przejście dla pieszych) lub 200 złotych (poza przejściem dla pieszych) – przypomina policja.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 lutego 2022 09:49
`