Posiadłości rodu Hochbergów. Zamek Książ wspiera Dąbrowę

8 maja 2018 15:26. Prezes Zamku Książ Anna Żabska w towarzystwie gości z Dąbrowy k/Opola. Fot. użyczona / Zamek Książ

Tematy: 


W Zamku Książ w Wałbrzychu gościł wójt gminy Dąbrowa w powiecie opolskim Marek Leja wraz przedstawicielami stowarzyszenia Dąbrowskie Skarby. Z prezes Zamku Książ Anna Żabską rozmawiali o przyszłości zamku w Dąbrowie, który należał na początku XX wieku do młodszego brata Jana Henryka XV, a tym samym szwagra słynnej księżnej Daisy, hrabiego Conrada von Hochberga.

Podczas naszej wizyty w Wałbrzychu poznaliśmy zasady funkcjonowania spółki Zamek Książ, która jest spółką gminną i należy do gminy Wałbrzych. To dla nas bardzo cenne informacje, gdyż jako gmina jesteśmy zainteresowani przejęciem zamku od Uniwersytetu – wyjaśnia wójt Dąbrowy, Marek Leja. Wójtowi towarzyszył w Wałbrzychu m.in. Łukasz Litwinowicz – prezes stowarzyszenia „Dąbrowskie skarby”, które zajęło się organizacją ruchu turystycznego w zamku.

Dziś częściowo zdewastowany zamek Hochbergów w Dąbrowie należy do Uniwersytetu Opolskiego. W ubiegłym miesiącu jego władze oraz gmina Dąbrowa i stowarzyszenie „Dąbrowskie skarby” podpisały trójstronne porozumienie na temat przyszłości rezydencji, która ma się stać atrakcją turystyczną. Od maja zamek jest udostępniany do zwiedzania. Obecnie przygotowywana jest wystawa na temat rodu Hochbergów, na której znajdą się fotografie członków familii z archiwów Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

REKLAMA

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 8 maja 2018 15:26
`