Portal Samorządowy: Wałbrzych w gronie dużych miast znajduje się w największym kryzysie. Wymaga specjalnego podejścia

7 lipca 2019 13:12. Wałbrzych Śródmieście. 26.04.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Portal Samorządowy przyjrzał się raportowi „Deglomeracja czy degradacja? Potencjał rozwoju średnich miast w Polsce” przygotowanym przez ekspertów Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. To tam pojawia się opinia, że Wałbrzych jest przykładem dużego miasta, znajdującego się w kryzysie, które wymaga szczególnego podejścia.

Kluczową sprawą jest zrównoważony rozwój, a ten bez rozwoju średnich i dużych miast nie jest możliwy. Portal zaznacza, że miasta pozbawione „wojewódzkich” przywilejów nie tylko mają ograniczony dostęp do inwestycji, ale także tracą to co najcenniejsze – kapitał ludzki.

To miasta wojewódzkie mają szczególne przywileje, a zbyt dużo funkcji wyższego rzędu skupionych jest w Warszawie – przytaczają w czasie analizy raportu dziennikarze Portalu Samorządowego. Jak zaznaczają ośrodki pozbawione przywilejów „wojewódzkości” nie mają równego dostępu do środków i inwestycji rozwojowych, nie budzą odpowiedniego zainteresowania wśród inwestorów i systematycznie pozbawiani są specjalistów.

REKLAMA

Zdaniem autora raportu w grupie dużych miast w największym kryzysie znajduje się Wałbrzych. To przykład miasta, w którym doszło do upadku głównej dziedziny przemysłu. W badanej przez autorów raportu grupie miast Wałbrzych charakteryzuje się największym ubytkiem naturalnym ludności, najniższą liczbą studentów, oddanych mieszkań i zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Jednocześnie autorzy raportu zaznaczają, że na plus na tle innych miast wyróżnia się Świdnica, która jest alternatywą dla większego sąsiada.

W raporcie poddano analizie duże i średnie miasta w Polsce, na tej podstawie wytypowanych zostało piętnaście najsłabszych ośrodków, które mają szanse na to by być biegunami wzrostu, lokalnymi lokomotywami. To one zdaniem autorów raportu wymagają najpilniejszej interwencji państwa. Jak podaje Portal Samorządowy, wśród tych ośrodków wyróżnia się właśnie Wałbrzych, który wobec skali problemów policentrycznego regionu wymaga szczególnego podejścia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 7 lipca 2019 13:12
`