Porażka Wałbrzycha w sprawie „plastikowej uchwały”? Wojewoda uchyla przepisy. Roman Szełemej komentuje sprawę

27 lutego 2020 15:30. Konferencja prasowa akcji Stop Plastik 13.09.2019. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Po analizie uzasadnienia podejmiemy decyzję o ewentualnym skierowaniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – tak dzisiejszą zapowiedź Wojewody Dolnośląskiego komentuje na twitterze Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Przypomnijmy, cytowany przez Radio Wrocław Jarosław Obremski zapowiedział dziś, że uchwałę zakazującą między innymi sprzedaży woreczków jednorazowych na terenie miasta unieważni.

Wojewoda tłumaczy, że wałbrzyska uchwała jest zbyt radykalna. Jak mówił w Radiu Wrocław, dyrektywa europejska, na którą powało się miasto nie mówi o zakazie, a jedynie o ograniczeniu używania plastiku. Jarosław Obremski wskazuje, że przepisy są nie tylko niezgodne z prawem, ale i nierealne. Wojewoda podkreślił jednak w rozmowie z Radiem Wrocław, że intencje uchwały ocenia bardzo dobrze, bo przepisy dotyczą ważnej kwestii.

Przypomnijmy, wojewoda prosił w ubiegłym tygodniu o poprawienie uchwały przyjętej przez wałbrzyską Radę Miasta. W odpowiedzi otrzymał jednak informację, że poprawek nie będzie.

REKLAMA

Roman Szełemej zapowiedź Wojewody Dolnośląskiego dotyczącą uchylenia ustawy skomentował na twitterze.

Uchwała podjęta przez Radę Miasta jest szeroko uzasadniona. Poznaliśmy opinię Wojewody. Czekamy na uzasadnienie, dlaczego uchwała „jest nieprawna i nierealna”. Po analizie uzasadnienia podejmiemy decyzję o ewentualnym skierowaniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – pisze na twitterze przebywający poza Wałbrzychem Prezydent Wałbrzycha.

Przypomnijmy, uchwała zakazywała na terenie miasta udostępniania i sprzedaży woreczków jednorazowych w marketach. Wprowadzała jednocześnie strefy wolne od plastiku jednorazowego. Miały to być wszystkie nieruchomości należące do miasta, na terenie, których zakazywano by nawet posiadania plastiku jednorazowego.

Informacja dotycząca unieważnienia z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewoda Dolnośląski rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 27 lutego 2020 r., znak pisma NK-N.4131.144.3.2020.MF, stwierdził nieważność uchwały Nr XX/197/20 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie ograniczenia stosowania oraz wyeliminowania niektórych, jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych.

Wojewoda Dolnośląski stwierdził, że uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem:

– art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 506) i art. 41 ust. 1 w związku z art. 92 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 511), polegającym na ustanowieniu norm niespełniających kryteriów upoważniających do ich uregulowania w przepisach porządkowych;

– art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461), polegającym na określeniu mocy jej wejścia w życie w sposób niezgodny z charakterem przypisanym przepisom porządkowym,

– art. 40a ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 542), polegającym na ustanowieniu przepisów niezgodnych z regulacją ustawową.

Miastu Wałbrzych od niniejszego rozstrzygnięcia przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu w terminie 30 dni od dnia jego doręczenia. Zgodnie z art. 92 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym stwierdzenie przez organ nadzoru nieważności uchwały organu gminy wstrzymuje jej wykonanie z mocy prawa w zakresie objętym stwierdzeniem nieważności, z dniem doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego.

Pełne rozstrzygnięcie Wojewody Dolnośląskiego znajdą Państwo pod tym linkiem https://bit.ly/2wTz2Er.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 27 lutego 2020 15:30
`