Dodano: 24 czerwca 2021 18:58

Poniemieckie napisy na wałbrzyskich budynkach warto zachować? Pasjonaci historii tworzą ich mapę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasjonaci historii chcą odnaleźć, opisać i skatalogować stare, poniemieckie napisy i szyldy, które zachowały się na elewacjach wałbrzyskich kamienic. Projekt „Spod tynku patrzy Waldenburg” to kontynuacja podobnych inicjatyw z Wrocławia i Jeleniej Góry.

Chodzi o oznaczenie na mapie, opisanie i sfotografowanie takich miejsc. Uzupełnieniem projektu mają być rozmowy z mieszkańcami i pasjonatami historii, przekonują inicjatorzy z Fundacji imienia Tymoteusza Karpowicza. Efekty pracy będą dostępne w sieci na stronie dolnoslaskosc.pl.

Dążymy do tego, żeby to była publikacja, aby to krążyło w księgarniach, czytelniach, żeby ludzie mogli po to sięgać, ale także, żeby te treści były dostępne w sieci, na telefonie komórkowym – przyznaje Grzegorz Czekański z Fundacji imienia Tymoteusza Karpowicza.

REKLAMA

Pasjonaci sami poszukują napisów, liczą także na mieszkańców. Przekonują, że odkrywanie takich miejsc jest niezwykle ciekawe i pozwala na odkrycie miasta z zupełnie innej strony.

Zbieramy informacje na temat konkretnych lokalizacji w Wałbrzychu i okolicy. Można je wysyłać chociażby messangerem pod adres projektu „Spod tynku patrzy Breslau i inne poniemieckie miasta”. Zbieramy także kontakty do lokalnych miłośników historii, miejskich przewodników. Kręcimy filmy z nimi, aby tę wiedzę upowszechniać – dodaje Czekański.

Inicjatorzy akcji podkreślają, że poszukują starych szyldów, napisów ukazujących się pod odpadającym tynkiem, niemieckich napisów na włazach studzienek kanalizacyjnych czy tabliczkach znamionowych. Poszukiwane są napisy nie tylko na budynkach w Wałbrzychu, ale także w okolicznych miejscowościach.

W tym momencie na liście jest już ponad trzydzieści takich miejsc.

Stare napisy na jednym z budynków w Szczawnie-Zdroju fot. Dziennik Wałbrzych

Stare napisy na jednym z budynków w Szczawnie-Zdroju fot. Dziennik Wałbrzych

Stare napisy na jednym z budynków w Szczawnie-Zdroju fot. Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także