Dodano: 13 sierpnia 2019 16:00

Ponad 50 kamienic w remoncie lub już wyremontowanych. Do pracy przy kolejnych 30 zabrakło budowlańców

Tematy: 


Rewitalizacyjny boom w Wałbrzychu trwa w najlepsze. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej 56 wałbrzyskich wspólnot mieszkaniowych remontuje swoje budynki. Ze wsparcia mogłoby skorzystać jeszcze 30 wspólnot, ale zabrakło budowlańców, którzy wykonywali by prace.

Rewitalizacyjny boom rozpoczął się kilka miesięcy temu. W tej chwili jest największe nasilenie jeżeli chodzi o budynki mieszkalne. Remontowane są najczęściej budynki liczące 80 – 100 lat – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Pieniądze przekazywane na wsparcie dla wspólnot pochodzą z projektu Aglomeracji Wałbrzyskiej. Na rewitalizację przeznaczono 16 milionów złotych na wspólnotowe inwestycje, na termomodernizację przeznaczono kolejnych 6 milionów złotych.

Obdrapane elewacje, odpadające tynki, niewymieniona stolarka okienna, brudne korytarze, dziurawe dachy, brak izolacji, czyli wilgoć w piwnicach. W tej chwili, po pełnej rewitalizacji, budynki wyglądają tak, jak te na Nowym Mieście po remoncie – mówi Kacper Nogajczyk, prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Wałbrzychu.

Realnie te pieniądze pozwalają na rewitalizację nawet 90 kamienic. Blisko 30 wspólnot, choć wzięło udział w konkursie i miało szansę na remonty, nie przeprowadzi ich, bo nie udało się wyłonić firm, które podjęłyby się prac.

MZB próbowało na różne sposoby znaleźć wykonawców remontów. Ogłaszano kilka konkursów. Nie dla wszystkich wspólnot firmy jednak znaleziono, a termin upływa 20 września. Wszystko wskazuje zatem na to, że mieszkańcy 30 wspólnot, które przeszły pozytywnie starania o pieniądze nie skorzysta z pomocy.

W takiej sytuacji umowy podpisane ze wspólnotami, w których nie udało się wykonać prac, zostaną rozwiązane. Pieniądze wrócą do instytucji pośredniczącej i zostaną przekazane do wspólnot, które w konkursie uzyskały mniej punktów i nie zakwalifikowały się do pomocy.

Kamienica przy ulicy Andersa 156. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także

© DTP Service s.c. Wałbrzych 2015