Ponad 120 osób przez trzy dni oddało krew dla Hortensji z Wałbrzycha. Nie wszyscy chętni mogą jednak pomóc. Dlaczego?

6 lipca 2019 10:00.

Tematy: 


Trzy dni, ponad 120 osób, które oddały krew i ponad 60 litrów bezcennego leku – tak mieszkańcy Wałbrzycha odpowiedzieli na apel 29-latki, która zachorowała na ostrą białaczkę. Chętnych do stacji krwiodawstwa zgłasza się jednak znacznie więcej, nie wszyscy mogą jednak oddać krew. O czym musimy pamiętać? Kiedy możemy pomóc? Warto przypomnieć.

Apel w internecie pojawił się we wtorek po południu. O krew prosiła 29-latka z Wałbrzycha, u której zdiagnozowano ostrą białaczkę. W środę, od samego, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu ustawiały się już kolejki chętnych do pomocy. W czwartek i piątek było podobnie. Jak udało nam się ustalić, w ciągu ostatnich trzech dni, chętnych do oddania krwi i oddających ostatecznie bezcenny lek było dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego tygodnia.

Wałbrzyszanka wciąż potrzebuje rzadkiej krwi grupy 0rh-. Apel wciąż jest aktualny i wszystko wskazuje na to, że chętnych do pomocy nie będzie brakowało.

REKLAMA

Niestety, zdarza się, że osoby, które chcą pomóc, przychodzą do stacji by oddać krew, czekają kilkadziesiąt minut w kolejce i okazuje się, że nie mogą pomóc. To osoby, które z różnych względów są dyskwalifikowane jako krwiodawcy.

Kto może oddać krew?

Krwiodawcą może zostać osoba od 18 do 65 roku życia posiadająca ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. Ochotnik musi ważyć więcej niż 50 kilogramów. Jeżeli chorował w przeszłości na żółtaczkę, kiłę, łuszczycę czy cukrzycę to nie może pomóc. Krwiodawcą nie może być osoba, która w ciągu ostatniego pół roku przeszła operację, zabieg endoskopowy, zrobiła sobie tatuaż, przekłuła uszy lub inną część ciała. Kandydat nie może mieć także ciężkich chorób układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego i moczowego.

Jak się przygotować?

Osoba, która chce oddać krew powinna być wypoczęta, po lekkim, ubogim w tłuszcze posiłku. Dzień wcześniej i w dniu oddawania krwi nie powinna pić alkoholu i używać innych środków zmieniających nastrój. Palacze powinni ograniczyć liczbę wypalanych papierosów. Warto pamiętać także o nawodnieniu organizmu.

29-latce z Wałbrzycha wciąż można pomagać. Stacja zapewnia, że na hasło Hortensja krew będzie przekazywana na pomoc wałbrzyszance.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 6 lipca 2019 10:00
`