Pomysł na weekend w Sudetach – co warto zobaczyć?

25 kwietnia 2023 13:30. Pomysł na weekend w Sudetach - co warto zobaczyć? fot. użyczona / Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Polskie góry wzbudzają zachwyt i dają nieograniczone możliwości turystyczne. Miłośnicy górskich wędrówek chętnie wybierają się na szlaki o każdej porze roku. To świetna okazja, by móc podziwiać niesamowite widoki. Górskie rejony cieszą się sporą popularnością wśród turystów, nie inaczej jest w przypadku Sudetów, które oferują wiele możliwości. Właśnie dlatego są chętnie wybierane zarówno przez wprawionych turystów, jak i amatorów czy rodziny z dziećmi.

Sudety – gdzie się znajdują?

Sudety to łańcuch górski znajdujący się na obszarze południowo-zachodniej Polski oraz północnych Czech. To doskonałe miejsce nie tylko dla miłośników górskich eskapad, ale także zbieraczy kamieni szlachetnych. Sudety są najwyższą częścią Masywu Czeskiego, ponadto rozciągają się od Doliny Łaby po Bramę Morawską. W górach występuje typowa piętrowość roślinna. Sudety są nieco niższe od Tatr i mają inną formę, ponadto powstały wcześniej. Charakterystycznym obszarem górskim są Góry Stołowe, wypiętrzone na ponad 200 metrów. Sudety przyciągają turystów swoją malowniczością oraz bogactwem krajobrazu.

Podział Sudetów

Sudety to niezwykle malowniczy i atrakcyjny turystycznie rejon, który jest chętnie odwiedzany nie tylko przez miłośników wędrówki górskiej. Ich podział wygląda następująco:

REKLAMA
  1. Przedgórze Sudeckie m.in. Wzgórza Strzegomskie, Równina Świdnicka, Przedgórze Paczkowskie. Formalnie nie jest zaliczane do Sudetów, jednak rzeźba terenu była kształtowana przez te same ruchy górotwórcze.
  2. Pogórze Zachodniosudeckie m.in. Płaskowyż Budziszyński, Pogórze Izerskie, Pogórze Kaczawskie.
  3. Sudety Zachodnie m.in. Góry Łużyckie, Kotlina Liberecka, Góry Izerskie.
  4. Sudety Środkowe m.in. Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne, Góry Sowie.
  5. Sudety Wschodnie m.in. Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Wysoki Jesionik.

Najważniejsze informacje dotyczące Sudetów

Sudety to piękne i bogate krajobrazowo oraz przyrodniczo miejsce. Szlaki turystyczne liczą ponad 3500 kilometrów długości, w tym trasy rowerowe, narciarskie, a także miejsca wspinaczkowe, punkty widokowe oraz niezwykle urokliwe doliny przełomowe Nysy czy Bobru. Najwyższym szczytem Sudetów jest Śnieżka, która liczy 1603 m n.p.m.

Sudety obejmują 2 parki narodowe: Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych, ponadto na ich terenie znajduje się 8 parków krajobrazowych. Dużym atutem są mieszkańcy okolic łańcucha górskiego, którzy są niesamowicie otwarci, pomocni i przyjaźni dla turystów. W Sudetach jest największe skupisko muflonów w Polsce, które żyją w Górach Sowich. Dodatkowo można również spotkać kozice albo rysia.

Dlaczego to świetne miejsce do zorganizowania wycieczki na weekend?

Sudety swoim urokiem skutecznie przyciągają sporą grupę turystów. Nic w tym dziwnego, ponieważ można tutaj zobaczyć wiele ciekawych miejsc i wyjść na najpopularniejsze szczyty, do których można zaliczyć:

  • Śnieżka 1603 m n.p.m.;
  • Orlica 1084 m n.p.m.;
  • Pradziad 1492 m n.p.m.;
  • Trójgarb 778 m n.p.m.

Turyści chętnie wybierają również szczyt Borowa 853 m n.p.m. To najpopularniejsze miejsce w Sudetach Środkowych. Trasa rozpoczyna się w malowniczej miejscowości Jedlina-Zdrój. Wędrówka po szlakach jest czystą przyjemnością. Na drzewach umieszczone są drogowskazy, które ułatwiają dotarcie na szczyt. Na ścieżce, która przechodzi przez Przełęcz pod Borową, znajduje się kilka malowniczych miejsc z ciekawymi widokami. Na szczycie czeka na turystów wieża widokowa. To stalowa konstrukcja, która tworzy kształt hiperboloidy jednopowłokowej o przekroju szesnastokąta. Jej wysokość wynosi 16,5 m, a na jej szczyt prowadzi 90 kręconych schodów.

Pomysł na weekend w Sudetach – co warto zobaczyć? fot. użyczona / Artykuł sponsorowany

Warto również zatrzymać się w miejscowości Jedlina-Zdrój. To nie tylko punkt startowy spacerów po pobliskich górach, ale przede wszystkim miasto uzdrowiskowe z licznymi atrakcjami. Doskonałe miejsce dla odpoczynku oraz zwiedzania miejscowych zabytków. Z pewnością warto się wybrać na Plac Zdrojowy, który jest historycznym centrum miasta. Znajduje się tam Dom Zdrojowy oraz pijalnia wód mineralnych Charlotta.

Ciekawą atrakcją jest również Park Aktywności Czarodziejska Góra. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Park oferuje tor saneczkowy, trasy parku linowego (maluch, junior, standard i ekstremum) oraz piętnastometrową wieżę wspinaczkową z trzema stopniami trudności. Dodatkowo można skorzystać również ze strzelnicy paintball, a dzieci z pewnością ucieszą się z dmuchanych kul wodnych. Na miejscu można również wypożyczyć rowery tradycyjne i elektryczne. Czarodziejska Góra to miejsce dla osób w każdym wieku, lubiących aktywnie spędzać czas.

Sudety to malownicze miejsce, które każdy z nas powinien zobaczyć na własne oczy. Na turystów czeka tutaj gościnność i serdeczność miejscowych oraz świetnie rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna. Dodatkowo okoliczne miejscowości obfitują w różnego rodzaju atrakcje.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 25 kwietnia 2023 13:30
`