Policjant ze Świdnicy oddał szpik, który może uratować życie 24-letniej kobiecie

5 stycznia 2018 11:06. Sierż. szt. Radosław Pamuła. Fot. użyczona / KMP Świdnica

Tematy: 


Sierż. szt. Radosław Pamuła z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy został dawcą „drugiego życia”.  Oddał szpik kostny, który może uratować życie 24-letniej kobiecie z USA.

Sierż. szt. Radosław Pamuła do służby w policji wstąpił w sierpniu 2010 roku. Od 9 lat regularnie oddaje krew. W lutym 2017 r podjął podjął decyzję, by oddać szpik kostny potrzebującej osobie. Zarejestrował się w bazie dawców komórek macierzystych DKMS. A już w grudniu tego roku otrzymał telefon, że znalazł się jego „genetyczny bliźniak”, oczekujący na przeszczep szpiku.

Jak sam mówi „ nie mogłem w to uwierzyć, że tak szybko mam szanse podarować „nowe, drugie życia” dla innego człowieka, poczułem ogromne wzruszenie i poczucie, że robię coś naprawdę dobrego”.

REKLAMA

Od tego czasu policjant przeszedł gruntowne badania medyczne pod kątem stanu swojego zdrowia, gdyż jedynie całkowicie zdrowa osoba, może zostać dawcą. Aby przeszczep szpiku był udany, dawca i biorca powinni mieć jednakowe antygeny zgodności tkankowej.

Tuż przed Nowym Rokiem – 28 grudnia w Centrum Onkologii w Gliwicach odbyło się pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Zabieg odbył się w znieczuleniu ogólnym i trwał ponad 2 godziny. Szpik zostanie przekazany młodej kobiecie ze Stanów Zjednoczonych.

Czy przeszczep był się udał wiadomo będzie po 9 miesiącach. Po 2 latach, za jeśli kobieta wyrazi zgodę, będzie można poznać jej tożsamość.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 stycznia 2018 11:06
`