Policja w Wałbrzychu liderem statystyk. Ponad 100 mandatów dla pijanych na rowerach i hulajnogach. We Wrocławiu mandatów trzy razy mniej

28 lipca 2022 09:48. Elektryczna hulajnoga fot. pixabay.com
To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu regularnie informuje w ostatnich tygodniach o pijanych rowerzystach i osobach na hulajnogach. Przypomnijmy, od początku roku mandat za jazdę po alkoholu na jednośladach może sięgnąć dwóch i pół tysiąca złotych. Statystyki nie kłamią. W Wałbrzychu zatrzymano od kwietnia ponad 100 pijanych, niewiele mniej niż w pięciokrotnie większym Wrocławiu.

Regularne komunikaty wałbrzyskiej policji dotyczące pijanych kierowców i uwagi czytelników wskazujące na fakt, że być może w ten sposób wałbrzyski garnizon próbuje „podkręcić” statystyki skłoniły nas do sprawdzenia, jak sytuacja wygląda w innych miastach. Przypomnijmy, że elektryczne hulajnogi, które można wypożyczyć pojawiły się w wielu dolnośląskich miastach niemal w tym samym czasie. Oczywiście poza Wrocławiem, gdzie funkcjonują już od lat.

Dane Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu mówią o 106 pijanych rowerzystach i osobach na hulajnogach. W tym 58 osobach na hulajnogach. To statystyki od kwietnia.

REKLAMA

Statystyki mogą budzić niepokój, ale jeszcze większym zaskoczeniem jest fakt, że we Wrocławiu, w tym samym czasie wystawiono zaledwie 30 mandatów osobom, które jechały hulajnogami po alkoholu. W Jeleniej Górze – 15 mandatów dla rowerzystów, a w Legnicy, niewiele mniejszej od Wałbrzycha, zaledwie 10 mandatów dla rowerzystów.

Przypomnijmy, od początku roku, jeżeli rowerzysta lub osoba na hulajnodze są w stanie nietrzeźwości, czyli mają więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi grozi im mandat w wysokości 2,5 tysiąca złotych. Jeżeli jest to stan po spożyciu, czyli pomiędzy 0,2, a 0,5 to mandat w wysokości 1 tysiąca złotych.

Wałbrzyska policja już wcześniej potwierdzała, że będzie zwracać szczególną uwagę na przykład na osoby poruszające się hulajnogami w nocy. Tak też się dzieje.

Nasi rozmówcy związani z wałbrzyską policją wskazują jednak na jeszcze jeden wątek. Chodzi o statystyki. Za bardzo dobre wyniki, między innymi tak zwaną „wykrywalność”, mundurowi otrzymują także premie. Na bonusy mogą liczyć przełożeni, jak i szeregowi policjanci z najlepszymi wynikami.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 28 lipca 2022 09:48
`