Dodano: 17 kwietnia 2020 20:02

Policja kontra obrońcy zwierząt. Ostry spór o interwencję DIOZ w Wałbrzychu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Wałbrzyska policja wszczyna postępowanie przeciwko przedstawicielom DIOZ (Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt, przyp. red.) o czyn z art. 165 KK, dotyczący sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego. – napisał na Twitterze Konrad Kuźmiński z DIOS. Policjanci tłumaczą: podczas interwencji naruszono cały szereg przepisów.

Cała sprawa to pokłosie interwencji, jaką inspektorzy DIOZ przeprowadzili dwa dni temu w Wałbrzychu. Z mieszkania zajmowanego przez jedną z rodzin odebrano dwa psy i kota. Według informacji podanej przez DIOZ i Konrada Kuźmińskiego, zwierzęta miały być maltretowane i gwałcone przez dwóch nastoletnich chłopców, którzy swoimi „wyczynami” chwalili się potem na jednym z portali społecznościowych.

To właśnie film opublikowany przez chłopców w internecie naprowadził członków stowarzyszenia na trop tego, co działo się za zamkniętymi drzwiami mieszkania w Wałbrzychu. We wtorek rano weszli do zajmowanego przez rodzinę mieszkania i odebrali jej zwierzęta. Dwa dni potem opublikowali w mediach społecznościowych informację o działaniach podjętych w tej sprawie przez wałbrzyską policję.

REKLAMA

Postępowanie obrońców zwierząt nie spodobało się wałbrzyskiej policji. Jak powiedział dziś Marcin Świeży, rzecznik Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu policja nie podważa zasadności interwencji, ma mnóstwo zastrzeżeń co do sposobu jej przeprowadzenia. Policjanci zaczynają od bezprawnego wejścia do mieszkania, które powinno, jeśli już odbyć się w asyście policji, przez fakt, że rodzina, której odebrano zwierzęta, objęta była rygorem 14-dniowej kwarantanny. Do tego, zdaniem policji,  członkowie DIOZ przyjeżdżając przyjechali do Wałbrzycha naruszyli obowiązujący zakaz przemieszczania się. Funkcjonariusze dodają, że mimo iż o sytuacji dziejącej się w Wałbrzychu DIOZ wiedział od co najmniej dwóch dni, policję i prokuraturę poinformowano post factum. Interwencja, zdaniem policji, została przeprowadzona z rażącym naruszeniem prawa.

W sprawie rozpoczęto postępowanie wyjaśniające, policja do Sanepidu skierowała wniosek o ukaranie osób biorących udział w interwencji karą administracyjną w wysokości do 30 tysięcy złotych. Ten właśnie wniosek wzbudził najwięcej emocji i wywołał prawdziwą burzę w mediach społecznościowych. Sprawę od wałbrzyskich policjantów przejęła Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, która wydała specjalne oświadczenie.

Sprawie będziemy się przyglądali.

Fot. screen facebook

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także