Policja apeluje. Podczas upałów nie zostawiajcie dzieci i zwierząt w samochodzie

22 czerwca 2024 09:13. fot. użyczone

Tematy: 


Jak co roku, u progu lata, policjanci apelują o niepozostawianie w samochodzie dzieci i zwierząt. Apel powtarzany jest jak mantra co roku, a mimo to wciąż zdarzają się przypadki interwencji w takich sytuacjach.

Apel powtarzany jest już nawet nie tylko u progu lata. Wyjątkowo ciepła i długa wiosna spowodowała, że przypadków pozostawienia psa czy dziecka w rozgrzanym samochodzie było już kilka. Kilka tygodni temu informowano o interwencji straży miejskiej, która podczas festiwalu kwiatów ratowała zamknięte w samochodzie psy. A to nie jedyny tego typu przypadek.

– Jeśli chodzi o osoby, czyli nasze dzieci najczęściej, albo zwierzęta, to często pośpiech prowadzi do tego, że to dziecko na chwilę zostaje w samochodzie, albo zwierzę – pies czy kot. Należy pamiętać, że szczególnie w okresie letnim, nawet krótka chwila przy zamkniętych szybach prowadzi do tego, że samochód bardzo szybko się nagrzewa. Temperatury, które w środku są, to naprawdę skrajne temperatury, które mogą doprowadzić bardzo szybko do zasłabnięcia czy też nawet do zgonu – mówi Aleksander Karkosz z wałbrzyskiej policji.

REKLAMA

Apeluje, żeby nie dać się zwieść pochmurnej aurze. Nieruchome powietrze wewnątrz samochodu rzeczywiście nagrzewa się bardzo szybko. Dodaje, że w takich przypadkach osoby, które zauważą dziecko czy psa zamkniętego w aucie, mają prawo nawet do wybicia szyb.

Oczywiście pierwszym ruchem powinno być wezwanie policji, ale jeżeli tylko widzimy, że sytuacja jest niebezpieczna, mamy pełne prawo do tego, żeby podjąć działania. Nie tylko pukać w szybę, nie tylko nawoływać, ale jeżeli będzie to konieczne, zbić szybę, żeby w samochodzie spadła temperatura, żeby to dziecko wyciągnąć i udzielić mu pierwszej pomocy, czy tak samo w przypadku zwierzęcia.

Na szczęście w Wałbrzychu w ciągu ostatnich lat takich przypadków nie było, ale policjanci musieli kilkanaście razy szukać właścicieli pojazdów, w których pozostawiono dzieci czy psy.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 22 czerwca 2024 09:13
`