Policja apeluje o rozsądek po spożyciu alkoholu

3 października 2017 14:14. Policjanci wydziału Ruchu Drogowego KMP w Wałbrzychu. fot. ilustracyjne / Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Nieszczęśliwe wypadki, do których doszło w ostatnim czasie na ternie naszego miasta powodują, że policjanci apelują do wałbrzyszan o umiar w spożywaniu alkoholu. Bardzo często to napoje wysokoprocentowe są przyczyną poważnych zdarzeń, których konsekwencją może być wiele tygodni spędzonych w szpitalu.

Kilka dni temu młoda dziewczyna, podczas ogniska zorganizowanego w lesie pomiędzy dzielnicami Nowe Miasto i Śródmieście, będąc w stanie nietrzeźwości spadła z wysokości 2,5 metra do pomieszczenia piwnicznego ruin Mauzoleum w Wałbrzychu. W tym przypadku na szczęście skończyło jedynie się na stłuczeniu kolana, jednak alkohol na pewno przyczynił się do tego zdarzenia. Tego samego dnia pijany mężczyzna, na terenie Parku Miejskiego im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu spadł ze skarpy z wysokości ponad 5 metrów na betonową posadzkę, doznając poważnych obrażeń ciała.

Alkohol obniża barierę pozwalającą na racjonalną ocenę sytuacji. Pamiętać należy, że już przy stężeniu 0,5 ‰ alkoholu we krwi pogarsza się ostrość widzenia. Po przekroczeniu 1‰ występują zaburzenia koordynacji mięśniowej i równowagi oraz dochodzi do osłabienie sprawności intelektualnej. Rozpoczynają się wahania nastroju, wzrost ciśnienia krwi i przyspieszona akcja serca.

REKLAMA

Kolejną granicą są 2‰ alkoholu we krwi. Wtedy dochodzi do zaburzenia mowy, wzmożonej senności, znacznego obniżenia zdolności kontroli własnego zachowania oraz poruszania się. Każdy kolejny promil to duża szansa na utratę przytomności, a po jednorazowym przekroczeniu dawki 4‰ nawet śmierć.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 3 października 2017 14:14
`