Dodano: 14 lipca 2024 09:56
Pojechaliśmy na Vysočinę. To czeska Toskania, która nas zachwyciła
Tematy: Czechy vysocina zwiedzaj czechy
Vysočina. Czeska Toskania. Kraj łagodnie falujących pagórków, zapierających dech w piersiach zabytków, tras rowerowych i doskonałej kuchni. Chociaż oddalona od Wałbrzycha zaledwie o dwie godziny jazdy samochodem jest regionem niemal zupełnie nieznanym Dolnoślązakom. Pojechaliśmy na Vysočinę, żeby opowiedzieć wam nieco o tym regionie Czech.
Vosočina to stosunkowo niewielka kraina geograficzna położona na południe od Pardubic. Można się tam łatwo dostać: dojazd z Wałbrzycha przez Trutnov i Hradec Kralove nie zajmie więcej niż dwie i pół godziny. Jadąc warto zaopatrzyć się w winietę – korzystanie z autostrady pomiędzy Jaromierzem, Hradcem Kralove i Pardubicami jest płatne, ale zdecydowanie skraca podróży. Minąwszy Pardubice, kierujemy się na południe w stronę Jihlavy, stolicy regionu. I to właśnie jest najlepsze miejsce do rozpoczęcia zwiedzania Vysočyny.
O to, od czego zacząć zwiedzanie regionu zapytaliśmy Vaclava Prhala, menagera lokalnej organizacji turystycznej:
– Vysočyna to przede wszystkim trzy miejsca wpisane na listę UNESCO. Pierwsza, to historyczne centrum miasta Telč wraz ze stojącym tam renesansowym zamkiem. Druga to miasto Trebič z bazyliką świętego Prokopa i położoną poniżej niej dzielnicą żydowską. I w końcu Zdar nad Sazavą z górującym nad miastem kościołem pielgrzymkowym pw. Jana Nepomucena.
Idąc za tymi wskazówkami odwiedzilśmy te wszystkie miejsca i trzeba przyznać — nie spodziewaliśmy aż tak olbrzymich emocji. Swoją weekendową wycieczkę po Vysočinie rozpoczęliśmy w
Zdar nad Sazavą.
Tam, na wznoszącym się nad miastem wzgórzu wybudowano w XVIII wieku kościół pielgrzymkowy pw. św. Jana Nepomucena. To jedno z najbardziej unikalnych miejsc kultu w Czechach. Został zaprojektowany przez jednego z najwybitniejszych architektów epoki, Jana Santiniego-Aichela, który połączył elementy gotyckie z barokowymi, tworząc styl określany mianem baroku gotyckiego.
Wnętrze kościoła łączy naukowe podejście XVIII-wiecznego architekta z mistycznymi elementami religijnymi, co uczyniło tę świątynię jednym z najciekawszych obiektów na listach UNESCO, znajdujący się tam już od 1994 roku.
Przy okazji wizyty w kościele warto odwiedzić też stojący u jego stóp pałac Kinsky’ch i znajdujące się tam muzeum. Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronach vysocina.eu
Trebič
Kolejnym punktem naszej wycieczki była Trebič. W 2003 roku miejscowość została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO głównie ze względu na wyjątkowo zachowany zespół żydowskiego miasteczka i bazylikę św. Prokopa. Jest to unikatowe miejsce, gdzie chrześcijańskie i żydowskie dziedzictwo współistnieje obok siebie w harmonii, czyniąc Třebíč wyjątkowym przykładem wielokulturowego dziedzictwa religijnego.
Żydowskie miasteczko w Třebíču jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie. Składa się z licznych historycznych domów, wąskich uliczek i zaułków, które tworzą labiryntową strukturę. Stara Synagoga z XV wieku i nowsza z XVII wieku to główne punkty zwiedzania.
Bazylika św. Prokopa to z kolei wspaniały przykład architektury romańskiej i gotyckiej, które rozbudowywano na przestrzeni kolejnych stuleci. Została zbudowana w XI wieku i jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w Czechach. Jej architektura i artystyczne detale, takie jak rzeźbienia, freski oraz unikalne rozwiązania architektoniczne, są niezwykle cenne z historycznego i artystycznego punktu widzenia.
A będąc w Třebíči nie sposób nie odwiedzić oddalonych o zaledwie kilkanaście kilometrów Jaroměřic nad Rokytnou.
Jaroměřice nad Rokytnou
To miejsce nazywane Morawskim Wersalem. Wybudowany w XVII i XVIII wieku pałac to monumentalna rezydencja, jeden z największych i najbardziej imponujących zespołów pałacowych w regionie. Położony w rozległym, angielskim parku, zachwyca bogato zdobioną fasadą i luksusowymi wnętrzami, pełnymi oryginalnych fresków i mebli. Wespół z przepięknym kościołem św. Małgorzaty przyciągająca zarówno miłośników historii, architektury i muzyki.
Telč
Kolejnym przystaniem na naszej weekendowej trasie po Vysočinie było miasteczko Telč, perła Moraw, słynące z zachwycającego rynku otoczonego kolorowymi domami o renesansowych i barokowych fasadach. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO było obowiązkowym punktem na naszej liście.
Centralnym punktem Telči jest zamek, który łączy w sobie elementy gotyckie, renesansowe i barokowe. Monumentalna budowla jest Państwowym Zabytkiem Republiki Czeskiej. To, co jednak najbardziej zachwyca, to starówka. Rozległy rynek zabudowany renesansowymi i barokowymi kamieniczkami robi ogromne wrażenie. Historyczna struktura miasta jest tak dobrze zachowana, że w 1992 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.\
Vysočina – czysta przyjemność
Nasza wycieczka po Vysočinie to przecież jednak nie tylko zwiedzanie. To doskonałe jedzenie w lokalnych gospodach i restauracjach. To niemal śródziemnomorski klimat i popołudniowa kawa pita w cieniu renesansowych kamienic. To gwar wieczornych rozmów przy piwie i winie z morawskich winnic. To wszystko to, co składa się na doskonale spędzony weekend całkiem nie daleko od granicy z Polską.
Jak zwiedzać
Planując weekendowy wypad na Vysočinę, można poruszać się samochodem. Pozwala to szybko przemieścić się z miejsca na miejsce, wiąże się jednak z koniecznością znalezienia miejsca parkingowego, często dość drogiego. Tu warto wspomnieć, że od godziny 11 w sobotę do 7 rano w poniedziałek parkowanie w zdecydowanej części płatnych stref parkingowych Vysočiny jest bezpłatne. Warto z tego skorzystać.
Region można też zwiedzać rowerem. Vysočinę przecinają dwie długodystansowe trasy nr 16 i 24. Jeden z najciekawszych odcinków to około 10 km bardzo malowniczej ścieżki rowerowej po XIX-wiecznej linii kolejowej z miejscowości Přibyslav do Sázavay.
Można w końcu poruszać się pociągiem. To sposób, który szczególnielnie polecamy. Koleje czeskie oferują szereg zniżek i promocji weekendowych, bilety grupowe, ale przede wszystkim bardzo gęstą siatkę połączeń. Pociągi zazwyczaj kursują co godzinę, co daje możliwość bardzo szybkiego i wygodnego przemieszczania się pomiędzy kolejnymi miastami.
Vysočina, czeska Toskania, kryje z pewnością o wiele więcej pereł niż tych kilka przez nas opisanych. Warto odwiedzić ten region i na własne oczy przekonać się o jego wyjątkowości. A Vysočinę zwiedzaliśmy dzięki uprzejmości Czeskiej Centrali Turystycznej Czechtourism.
Zobacz także
- Siatkarze z Chełmca zapraszają na przedsezonowy Międzynarodowy Turniej
- Świebodzice. Mural poświęcony przedwojennemu zegarmistrzowi
- Jaworzyna Śląska. Stu dziesięciu kolejarzy może stracić pracę. To koniec kolejowej historii miasta
- Wałbrzych. Parlamentarzyści PiS o decyzji PKW. Proszą o wsparcie partii
- Więcej policji na drogach. Trwa akcja alkohol i narkotyki
- Festyn „Bezpieczna droga do szkoły” już dziś