Prawie półtora miliona złotych zapłaci Gmina Głuszyca za multimedialne wyposażenie w Podziemnego Miasta Osówka. Burmistrz Głuszycy Roman Głód oraz Łukasz Skibiński z Projektu Multimedia podpisali umowę na takie właśnie prace. Cena niebagatelna, ale i rozmach planowanych prac jest olbrzymi. Mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy:
Do tej pory wymieniono oświetlenie podziemnych hal i korytarzy, których ogrom dopiero teraz doskonale widać. Za kilka dni mają być dostarczone zamówione elementy infrastruktury – przed wejściem stanie komora ozonowania kasków, podziemia wzbogacą się o elementy scenografii, m.in. w postaci wózków. Rozpoczyna się także remont schodów przy tak zwanym „uskoku”.
Największą atrakcją trasy będą cało postaciowe projekcje holograficzne, pokazujące morderczą pracę więźniów wykonywaną przy budowie nazistowskich podziemi. Jednak nie tylko. W nowo powstającym scenariuszu przewidziano także miejsce dla, będących nierozłączną częścią sztolni – nietoperzy. Ich historia i znaczenie dla ekosystemu Gór Sowich wplecione zostanie w multimedialne pokazy, jakie będą miały miejsce w na trasie zwiedzania. O projekcie opowiada Łukasz Skibiński, projektant systemu:
– One (scenariusz i elementy multimedialne, przy. red.) są w taki sposób zrobione, żeby pokazać tę część prac, które były ciężkim elementem historii tego miejsca. Będą to holografie osób idących do pracy, podczas pracy w przestrzeniach podziemnego miasta. Będzie to multimedialny przekaz, który zapełni te przestrzenie dosyć dużymi projekcjami.
Rozbudowa podziemi o część multimedialną jest częścią realizowanego już od roku polsko-czeskiego projektu Podziemne militaria. Mówi Zdzisław Łazanowski, prezes spółki Podziemne Miasto Osówka:
– W tej chwili stoimy w centralnej części podziemi. Została ona przygotowana pod przyszłe ekspozycje. W centralnej części zmieniliśmy światło, to już jest takie naprawdę dobre światło, które pokazuje wszystkie elementy z tamtego okresu budowy.
Podziemne miasto Osówka odwiedziło w 2018 roku ponad 100 tysięcy turystów. Po rozszerzeniu trasy turystycznej o elementy multimedialne, liczba ta ma się podwoić. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2019 roku.