Podwójny rocznik walczy o miejsca w szkołach średnich. Wiceprezydent Wałbrzycha: Wszyscy chętni znajdą dla siebie miejsce

22 maja 2019 09:53. fot. ilustracyjne / Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


– Do reformy przygotowywaliśmy się od kilku lat. Dziś nie spodziewamy się żadnych problemów – przyznaje w rozmowie z reporterem Dziennika Wałbrzych Sylwia Bielawska. Podwójny rocznik, to absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów, którzy składają właśnie dokumenty do szkół średnich. Elektroniczna rekrutacja potrwa do 25 czerwca.

Miasto zapewnia, że odpowiednia liczba miejsc, zarówno w liceach ogólnokształcących, jak i w technikach czy szkołach branżowych jest przygotowana.

Uczeń, za zgodą rodzica, powinien już zarejestrować się w specjalnym systemie. Musi w nim wskazać szkołę pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru. Wskazuje także profile. Na tej podstawie system dokona przydziału.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Urzędnicy przyznają jednak, że pojawiają się problemy natury technicznej, wynikające być może z faktu, że uczniowie i rodzice nie radzą sobie z obsługą systemu. Warto jednak pamiętać, że w każdej szkole jest nauczyciel, który ma w tym pomóc.

Ilu uczniów pójdzie w tym roku do szkół średnich?

Jeżeli chodzi o szkoły ponadgimnazjalne to będzie około 870 uczniów, a jeżeli chodzi o szkoły, po szkołach podstawowych, to będzie grupa około 990 uczniów. Tylu się spodziewamy, ale to będą uczniowie nie tylko z Wałbrzycha, bo tutaj mamy już zakładany pewien promil uczniów spoza miasta – mówi Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha.

W Wałbrzychu działa siedem średnich szkół, to cztery licea ogólnokształcące i trzy szkoły o charakterze technicznym.

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych na terenie Wałbrzycha rozpoczęła się 13 maja i potrwa do 25 czerwca do godziny 15. Nabór prowadzony jest elektronicznie poprzez specjalną stronę internetową.

Tymczasem raport o reformie edukacji opublikowała właśnie Najwyższa Izba Kontroli. NIK alarmuje, że zmiany zostały przygotowane i wprowadzone nierzetelnie. Główne uwagi dotyczą między innymi sfery finansowej, bo zdaniem kontrolerów, wydatki na oświatę zamiast wzrosnąć, spadły, a gminy za mało dostawały na remonty szkół. Z opracowania NIK wynika także, że na Dolnym Śląsku w szkołach średnich zabraknie miejsca dla ponad 200 uczniów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 22 maja 2019 09:53
`