Podwójny rocznik w szkołach. Nie zabraknie miejsc dla uczniów?

16 lutego 2019 19:48. fot. źródło: shutterstock

Tematy: 


Dolnośląskie szkoły są przygotowane do przyjęcia podwójnego rocznika, to znaczy absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. W szkołach ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020, w związku z podwójną liczbą absolwentów, będzie podwojona liczba klas pierwszych w liceach, technikach, szkołach branżowych – uspokajał na konferencji prasowej Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty.

Wszyscy uczniowie, którzy skończą szkołę podstawową i gimnazjum znajdą dla siebie miejsce – zapewnia kuratorium. Przy okazji urzędnicy przypominają, że procesy rekrutacji dla uczniów kończących 8-letnią szkołę podstawową i absolwentów gimnazjów są prowadzone niezależnie. Dzięki temu uczniowie nie będą rywalizować o to samo miejsce.

Na podstawie liczb, danych, faktów systemu informacji oświatowej, informacji, które pozyskujemy od dyrektorów, organów prowadzących, właśnie konfrontując możliwości szkół z podwójnym rocznikiem, chciałbym zapewnić, że wszystkie szkoły są przygotowane i miejsc dla uczniów wystarczy. Jeżeli założymy, że będzie taka sama proporcja, czyli około czterdziestu ośmiu procent w liceach, około trzynastu – czternastu w szkołach branżowych i reszta w technikum, jeżeli ten model się powieli, to znaczy, że miejsc w szkołach dolnego śląska nie zabraknie – zapewniał Dolnośląski Kurator Oświaty.

REKLAMA

Zdaniem Romana Kowalczyka problem nauki na dwie zmiany może pojawić się tylko w kilku szkołach w regionie i chodzi jedynie o najpopularniejsze licea w dużych miastach, głównie we Wrocławiu.

Czy każdy dostanie się do szkoły, o której marzy?

Tak, ale pod warunkiem, że dobrze zda egzamin ósmoklasisty, gimnazjalisty, że będzie miał dobre świadectwo, najchętniej z biało-czerwonym paskiem, że będzie się angażował w wolontariat, że będzie uczestniczył w konkursach, za które też są dodatkowe punkty. Punktów w sumie można uzyskać dwieście. Im wyższe noty, tym większe szanse na zrealizowanie swojego marzenia.

Szkoły oblegane w systemie były, są i będą. W związku z tym, jeżeli ktoś pragnie się dostać do takiej szkoły, która z dawien, dawna cieszy się ogromną popularnością to powinien maksymalnie wykorzystać te kilka miesięcy, które pozostały do egzaminy i otrzymania świadectwa – przyznaje Kowalczyk.

W podwójnym roczniku będzie około 50 tysięcy uczniów w całym regionie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 16 lutego 2019 19:48
`