Dodano: 11 grudnia 2017 20:02
Podpisano Deklarację Sudecką. Samorządowcy z południa Dolnego Śląska walczą o zrównanie szans na rozwój
Tematy: dolny śląsk
We Wleniu – niewielkim miasteczku niedaleko Jeleniej Góry niemal stu samorządowców z terenu byłych województw wałbrzyskiego i jeleniogórskiego podpisało Deklarację Sudecką – najważniejszy dokument ostatniej dekady dla tej części regionu.
Sygnatariusze wyrażają w nim chęć porozumienia i współpracy w kwestii wspólnych działań dla poprawy warunków życia mieszkańców i szybszego rozwoju gospodarczego tej części Dolnego Śląska. Wykorzystując potencjał społeczno – gospodarczy i zasoby ludzkie zobowiązują się do prac nad stworzeniem wspólnego planu modernizacji zwanego „Strategią Rozwoju Sudety 2030”.
Deklaracja Sudecka jest podstawą do przygotowania specjalnego Programu Operacyjnego, otwierającego możliwość dalszego pozyskiwania środków rządowych i europejskich dla tej części Dolnego Śląska. Przypomnijmy, że pomiędzy południem, a północą województwa różnica w PKB na głowę mieszkańca różni się dwukrotnie. Pomimo tego, Dolny Śląsk jako jeden z niewielu regionów Polski przekroczył próg 75% średniego, europejskiego PKB. To wyklucza województwo dolnośląskie z partycypowania w środkach z Europejskiego Programu Spójności.
Powstanie Subregionu Sudeckiego pozwoli na rozdzielenie doskonale rozwijającej się Aglomeracji Wrocławskiej oraz miedziowego zagłębia legnicko-lubińskiego od pozostającego w tyle południa regionu. Wskazanie potrzeb gmin o PKB rażąco różnym od średniej wojewódzkiej, zebranych we wspólnym programie może być szansą na bardziej zrównoważony rozwój regionu oraz ścieżką do pozyskania niezbędnych do tego funduszy.
O najbliższych planach sygnatariuszy Deklaracji Sudeckiej mówi w rozmowie z Dziennikiem mówi inicjator przedsięwzięcia, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej:
– Za kilkanaście dni przygotujemy dokumenty do rozpoczęcia tworzenia strategii „Sudety 2020-30” – osobnego dokumentu, który będzie opisywał problemy południa Dolnego Śląska, żebyśmy w ciągu połowy 2018 roku byli gotowi na pójście z tym do rządu w Warszawie, ale i do Brukseli. Uważam, że tempo prac powinno być duże, ale też trzeba mieć świadomość, że to trochę potrwa.
Zobacz także
- Tip na weekend! Odwiedziliśmy Brno – Europejską Stolicę Jarmarków 2024
- Sejmik uchwalił budżet Dolnego Śląska na rok 2025
- Zagórze Śląskie. Jutro zaczną usuwanie usterki na zaporze. Kiedy wróci normalny poziom wody w jeziorze?
- Konkurs na logo Tygla, Muzeum Wałbrzyszan będzie unieważniony? Dziś ma zapaść decyzja
- Świdnica. Przedświąteczna świdnicka kolęda
- Wałbrzych w nowym serialu CANAL+. W tle tajemnicze stowarzyszenie i Lisia Sztolnia
Najczęściej czytane
- Trwa dodatkowy zrzut wody w Lubachowie. Usterka na zaporze ma być usunięta „na sucho”
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Starych Bogaczowicach – warto się tam wybrać
- Wypadek w Szczawnie-Zdroju. Duże utrudnienia. Cześciowo zablokowana jedna z ulic
- Świebodzice. Modernizacja obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji
- Wałbrzych. Zabójstwo na Nowym Mieście. Domniemany sprawca dziś ma usłyszeć zarzuty