Dodano: 14 czerwca 2023 16:13
Poczet królów i książąt na pociągach Kolei Dolnośląskich
Tematy: koleje dolnośląskie powierzony
Jako pierwszy z władców na kolejowe szlaki z Wrocławia w kierunku Szklarskiej Poręby wyruszył Mieszko I. Docelowo wszystkich pociągów Kolei Dolnośląskich z wizerunkami królów i książąt będzie 31. Projekt łączący historyczną przeszłość z nowoczesnymi pojazdami KD jest częścią obchodów jubileuszu 15-lecia przewoźnika. Portrety powstały na bazie dzieł pocztu Aleksandra Lessera.
Wizerunki władców mają przybliżać podróżnym ważne postacie, wydarzenia i ciekawostki, związane z historią naszego kraju i regionu. Kanwą projektu „Z przeszłości w przyszłość – poczet królów i książąt na pociągach KD” są rysunki Aleksandra Lessera – polskiego malarza i krytyka sztuki żyjącego w XIX wieku.
– Gratuluję Kolejom Dolnośląskim pomysłu i sprawności we wdrożeniu projektu – podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Projektu ważnego historycznie, pokazującego, że patrzymy w przyszłość, ale też pamiętamy o przeszłości. Postacie polskich władców zostały starannie dobrane, tak, by pasażerowie, którzy wsiadają do pociągów, poczuli się zaintrygowani i sięgnęli po informacje publikowane na stronie internetowej Kolei Dolnośląskich.
Aleksander Lesser uwiecznił 43 czarno-białe portrety władców, głównie polskich. Historyczne ryciny znajdują się w Muzeum Miedzi w Legnicy – mieście, w którym Koleje Dolnośląskie mają swoją siedzibę. Dobór sylwetek władców został skonsultowany z Marcinem Makuchem, historykiem i dyrektorem legnickiego muzeum.
Docelowe wizerunki na bazie rycin opracował pochodzący również z Legnicy artysta grafik Piotr Wajs. Jego zadaniem było nadanie uwspółcześnionego i dopasowanego do potrzeb eksponowania na pociągach wyglądu – tak, by zainteresować historią także młodszych podróżnych. Prace nad stworzeniem podobizn władców trwają od kilku miesięcy. Docelowo 31 wizerunków pojawi się na 25 pojazdach Elf 2 i sześciu hybrydach Impuls 2.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Celem tego projektu jest przede wszystkim edukacja historyczna i chęć przypomnienia podróżnym o naszej tożsamości narodowej – zaznacza Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Podróż pociągiem może być przy okazji nietypową lekcją historii. Do poszerzania wiedzy mają zachęcać uwspółcześnione wizerunki królów i książąt, a także błyskawiczna dostępność cyfrowa pakietów ciekawych informacji na temat każdego z nich.
Portretom eksponowanym na nowych pojazdach KD będzie towarzyszyć kod QR, odsyłający do źródeł informacji historycznych na temat postaci władców. Aby trafić na stronę z pakietem informacji i ciekawostek, wystarczy zeskanować kod przy pomocy smartfona.Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie dedykowanej 15-leciu Kolei Dolnośląskich: www.15latkd.pl

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.
Zobacz także
- Droga koło Książa do remontu. Władze miasta twierdzą, że jest w fatalnym stanie
- Uwaga kierowcy: kolizja z TIR-em na zjeździe z Ronda Niepodległości
- Młodzi siatkarze UKS Kinder Volleyball wicemistrzami Polski!
- 88-latka zmarła na korytarzu SORu w Wałbrzychu. Jest akt oskarżenia
- Potrójne zderzenie na Piaskowej Górze. Są spore utrudnienia
- Ruszają zapisy na Sudecką Żyletę. Szykujcie nogi na letnie góry
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Duża awaria energetyczna na Szczawienku i Piaskowej Górze. Spora część ulic bez prądu
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!