Pociągi wracają na trasę przez najdłuższy tunel w Polsce!

6 czerwca 2019 16:07. Tunel kolejowy pod Małym Wołowcem na trasie kolejowej Wałbrzych Główny – Kłodzko (linia 286), pomiędzy stacjami Wałbrzych Główny – Jedlina Górna. 4.01.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W weekend po roku przerwy pociągi znów przejadą przez tunel pod Małym Wołowcem. Choć z opóźnieniem, to oficjalnie można już powiedzieć, że remont tego odcinka trasy 286 z Wałbrzycha Głównego do Jedliny-Zdroju właśnie dobiega końca. Poślizg w pracach spowodowany był pęknięciami, które pojawiły się na sklepieniu.

Piętrzyły się problemy techniczne, natomiast udało się je pokonać. Ze względu na to, że jest to tunel, który ma ponad 110 lat, w czasie prac było widać odspojenie od tej górnej struktury tunelu. Tam uzupełnialiśmy starą obudowę, nową, betonową obudową. Są to prace czasochłonne. Nie da się ich przyspieszyć. Metr po metrze uzupełniana była konstrukcja – mówi Dariusz Kolubka, dyrektor PKP PLK w Wałbrzychu.

Prace były tak prowadzone, że tunel zachował swój unikatowy charakter. Wciąż od środka widoczna jest kamienna obudowa. Pompowany cement uzupełniał jedynie spękania, które pojawiły się na sklepieniu.

REKLAMA

Na trasie, do końca czerwca będą prowadzone wciąż prace torowe, te będą jednak trwały w przerwach pomiędzy przejazdami poszczególnych pociągów.

Sama trasa 286 wciąż jest jeszcze w remoncie, duże inwestycje, związane z ruchem towarowym planowane są między innymi w okolicach Ścinawki.

Pociągi na wyremontowany odcinek z tunelem wrócą w sobotę. Prace prowadzone były od sierpnia ubiegłego roku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 6 czerwca 2019 16:07
`