Schody do historii. Wyjaśniamy kim była rodzina Burczykowskich.

1 października 2015 00:02. Odremontowane schody łączące ulice Piotrowskiego i Rodziny Burczykowskich. Wałbrzych, wrzesień 2015.Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Mają 152 stopnie i łączą ulicę Piotrowskiego z leżącą o 180 metrów wyżej ulicą Rodziny Burczykowskich. Kosztowały 109 tysięcy złotych, co oznacza, że jeden ich stopień wart jest ok 700 zł. Inwestycja odbudowy nieremontowanych od zakończenia II wojny światowej schodów zrealizowana została w ramach budżetu partycypacyjnego z 2014 roku.

Potraktowaliśmy informację o zakończeniu inwestycji jedynie jako pretekst do wyjaśnienia zagadkowej nazwy ulicy Rodziny Burczykowskich, o istnieniu której wielu mieszkańców Wałbrzycha nie zdaje sobie sprawy, a większość z tych, którzy ją znają zastanawia się kim byli tajemniczy Burczykowscy. Warto nadmienić, że ulicy o tej nazwie nie znajdziemy w żadnym innym mieście w Polsce, istnieje jednak plac ich imienia we francuskim mieście Sallaumines koło Lens. To tam właśnie przed II wojną światową sprowadziła się szukająca lepszego życia i pracy w górniczym mieście rodzina Burczykowskich.

Kiedy Niemcy hitlerowskie zajęły Francję, Helena i Józef Burczykowscy od początku okupacji hitlerowskiej należeli do ruchu oporu. Józef po strajku w kopalni w 1941r. został aresztowany i skierowany do obozu śmierci gdzie zginął w 1942r.

REKLAMA

Czynną walkę z okupantem prowadzili ich synowie: Edwin, Grzegorz i Feliks. Prowadzili sabotaż na liniach kolejowych, w kopalniach i liniach energetycznych. Zostali za to skazani przez nazistów na śmierć i straceni w cytadeli w Arras. Helena jako łączniczka francuskiego ruchu oporu powielała również wydawnictwa podziemne. Zginęła 9 maja 1944r. podczas bombardowania Sallaumines razem z córką Łucją i młodszym synem Bernardem.

Ulicę An der schwarzen Lehne przemianowano na Rodziny Burczykowskich w 1946 roku na wniosek francuskich górników-repatriantów, którzy przyjechali do Wałbrzycha z Francji po II wojnie światowej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 1 października 2015 00:02
`