Plamy na samochodzie. Problemy alergików. Nad Wałbrzych dotarł pył znad Sahary

24 kwietnia 2019 08:00. Wschód słońca nad Podzamczem. Fot. arch. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Wschód słońca nad Podzamczem. Fot. arch. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Pustynny pył napłynął do Polski wraz z masami gorącego, zwrotnikowego powietrza. Dziś dojdzie do kulminacji tego nietypowego, choć cyklicznego zjawiska Nie zobaczymy jednak chmur saharyjskiego pyłu. Pojawi się on jednak na naszych autach, gdy spadnie deszcz. Spowoduje także, że niebo przy zachodzie będzie jeszcze bardziej pomarańczowe.

Wiatr wiejący nad Saharą, Harmattan miliony ton pyłu wznosi w górę, który to dzięki prądom strumieniowym podróżuje między innymi w kierunku Europy Środkowej, ale nie tylko, potrafi przemierzyć nawet kilka tysięcy kilometrów. Będą Państwo mogli obserwować to chociażby w postaci różnego rodzaju zabrudzeń na elementach architektonicznych, samochodach czy praniu, które będzie w tym czasie wywieszone – tłumaczy Krzystof Michałek z fanpagu Pogodny Wałbrzych.

Napływ pyłu mogą odczuć jednak osoby cierpiące na astmę czy alergię. Zjawisko może doprowadzić do powstania smogu w naszym regionie. Warto w tym czasie ograniczyć aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Saharyjski pył może wpływać na nasze zdrowie podobnie, jak pył PM10 czy PM2.5.

REKLAMA

Niezwykłe zjawisko zaobserwujemy także na niebie, w czasie wschodu czy zachodu słońca.

Ta gigantyczna chmura pyłu znad Sahary, która jest bardzo olbrzymia, niesie ze sobą bardzo dużo minerałów i będzie to potęgowało wzrost pomarańczowej i czerwonej barwy na niebie. Zjawisko wschodu i zachodu słońca będzie bardziej intensywne niż zazwyczaj – dodaje Michałek.

Samej chmury nie zobaczymy, może być jednak znacznie ograniczona widoczność, nawet do jednego kilometra. Pył ma opuścić nasz region w piątek po południu.

Wraz z pyłem pojawi się gorące powietrze, które sprawi, że w piątek termometry pokażą nawet 27 stopni Celsjusza. W sobotę znacznie się jednak ochłodzi.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 24 kwietnia 2019 08:00
`