PKP PLK rozpoczyna inwestycję na stacji Wałbrzych Szczawienko. Dziś przekazano teren budowy

3 października 2017 11:48. Stacja Wałbrzych Szczawienko. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Przedsiębiorstwo PKP Polskie Linie Kolejowe przekazało dziś dwóm wyspecjalizowanym firmom teren stacji kolejowej Wałbrzych Szczawienko. 6. października rozpocznie się kompleksowa przebudowa infrastruktury kolejowej  i peronowej. Rozpoczynając od torowiska najbliższego ulicy Wrocławskiej, zbliżając się do budynku dworca, wymieniane będą kolejne torowiska, oraz system sterowania ruchem. Podwyższeniu ulegną perony, z których przez podróżnych użytkowane mają być te z obu stron dworca.

Wykorzystywany obecnie tzw peron wyspowy zostanie przeznaczony wyłącznie dla ruchu tranzytowego i towarowego. Jak mówi Dariusz Kolubka – dyrektor PKP PLK w Wałbrzychu, przebudowa torowiska oraz nowoczesnego systemu sterowania ruchem umożliwi przejazd przez dworzec pociągów pospiesznych z prędkością do 100 km/k.

Na podwyższonych peronach, dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych, pojawią się nowe wiaty przystankowe, ławki oraz system informacyjny. Komunikaty o pociągach realizowany będzie przez nowoczesny system nagłośnieniowy.

REKLAMA

– Wszystkie te zmiany, wpisujące się w dolnośląski program rewitalizacji dworców kolejowych, służyć ma jak najlepszej optymalizacji obsługi podróżnych – mówi w rozmowie z Dziennikiem dyrektor Kolubka. – W ramach programu realizowanych jest 8 projektów modernizacji istniejących dworców kolejowych oraz budowa całkowicie nowego przystanku Wałbrzych Śródmieście. 

W ramach inwestycji na stacji Szczawienko wyremontowane zostaną także wiadukty pomiędzy ulicami Wrocławską a Stacyjną. One także dostosowane zostaną do przejazdów dużych prędkości.

Dzięki programowi modernizacji stacji Wałbrzych Szczawienko, Świebodzice oraz Boguszów Gorce Zachód, których zakończenie planowane jest na początek 2020 roku, całkowity czas przejazdu pomiędzy Wrocławiem a Jelenią Górą skrócić się ma do 1 godziny i 45 minut. Z Wałbrzycha Szczawienko do Wrocławia dojedziemy w niecałą godzinę.

***

Na stacji Wałbrzych Szczawienko wciąż trwa rozpoczęta w lutym 2017 roku realizowana przez Gminę Wałbrzych przebudowa budynku dworca oraz przyległego do niego terenu. Remont, który zakończyć się miał w październiku tego roku, przeciąga się. Dziś jego koniec planowany jest na grudzień 2017 r.

Dworzec PKP Wałbrzych Szczawienko – remont. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Dworzec PKP Wałbrzych Szczawienko – remont. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 3 października 2017 11:48
`