Zamieszanie w Starostwie Powiatowym – PiS zrywa koalicję. Michał Dworczyk: „Bez komentarza”

12 grudnia 2015 18:04. Wałbrzych. Poseł Michał Dworczyk, PiS. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W liście skierowanym do mediów Przewodniczący Komitetu PiS w Wałbrzychu Cezary Kuriata poinformował o decyzji zerwania przez Prawo i Sprawiedliwość umowy koalicyjnej w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu z Polskim Stronnictwem Ludowym. Stanowisko partii motywuje „biernością władz powiatu w zakresie rozwiązywania istotnych problemów społecznych”.

Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że zarzewiem problemu był brak zgody PSL na powołanie Mirosława Bartolika (PiS) na stanowisko asystenta Starosty Powiatowego oraz Dariusza Kołdona, który miałby zastąpić wicestarostę – Krzysztofa Kwiatkowskiego (PiS).

Po wypowiedzeniu umowy koalicyjnej Starosta Jacek Cichura (PSL) będzie nie będzie miał łatwej sytuacji. PSL z 5-osobową ekipą będzie musiał układać się z PO, której 7-osobowy skład może zapewnić ciągłość sprawowania władzy i uchroni powiat przed rozpisaniem przez Wojewodę nowych wyborów.

REKLAMA

PO jednak nie pójdzie łatwo na rękę PSL. Z tych samych nieoficjalnych źródeł dowiadujemy się, że w zamian za przystąpienie do koalicji PO może żądać powołania Grzegorza Walczaka (PO) na stanowisko przewodniczącego Rady Powiatu. Taki warunek może być mocno nie w smak PSL, które na nowego przewodniczącego typuje Stanisława Janora.

Los wywodzącego się z szeregów PiS wicestarosty Kwiatkowskiego pozostaje w rękach Starosty Jacka Cichury, wydaje się być jednak przesądzony.

W tej chwili układ sił w Starostwie Powiatowym jest następujący: PSL – 5 osób, PO – 7 osób, PiS 3 osoby i 2 pozostające niezrzeszonymi, jednak nieoficjalnie sympatyzujące z PiS. Jeśli Jacek Cichura dogada się z PO, PiS przejdzie do bardzo głębokiej opozycji.

Poproszony o skomentowanie zaistniałej sytuacji, kiedy to PiS z własnej woli oddaje pole PO, przebywający w Wałbrzychu poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Dworczyk odmówił komentarza. Nie udało nam się skontaktować także ze Starostą Jackiem Cichurą, a poproszona przed południem o komentarz rzecznik Starostwa do tej chwili nie odpowiedziała.

Wałbrzych, 12.12.2015 List z biura PiS w sprawie wypowiedzenia umowy koalicyjnej w Powiecie Wałbrzyskim

Wałbrzych, 12.12.2015 List z biura PiS w sprawie wypowiedzenia umowy koalicyjnej w Powiecie Wałbrzyskim

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 12 grudnia 2015 18:04
`