PiS w Wałbrzychu zapraszało na I Wałbrzyski Marsz Niepodległości. Zgody na zgromadzenie nie dał prezydent miasta

7 listopada 2022 13:41. Otwarcie wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina,Maciej Badora Prawo i Sprawiedliwość fot. A.Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

W sobotę w mediach społecznościowych na I Wałbrzyski Marsz Niepodległości pod hasłem „W moim sercu Polska” zapraszał Maciej Badora, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w Wałbrzychu. To miał być przemarsz z Nowego Miasta to Śródmieścia. Dziś organizatorzy otrzymali decyzję prezydenta Wałbrzycha, która zakazuje organizacji wydarzenia. W uzasadnieniu – względy formalne.

Zapraszam wszystkich mieszkańców Wałbrzycha i naszego regionu, do wspólnych obchodów 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Zamierzamy 11 listopada 2022 r. przejść ulicami m.in. Paderewskiego, Piłsudskiego i Dmowskiego, aby złożyć kwiaty pod pomnikiem Niepodległości. Następnie udamy się do kościoła pod wezwaniem Świętych Aniołów Stróżów na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Weźcie ze sobą flagi narodowe – pisał w sobotę na FB Maciej Badora.

Dziś organizatorzy informują, że otrzymali decyzję zakazującą organizacji przemarszu. Potwierdzenie tej informacji znaleźliśmy w Biuletynie Informacji Publicznej.

Urzędnicy wyjaśniają, że organizatorzy złożyli 2 listopada zawiadomienie o zgromadzeniu, w którym miało uczestniczyć około 200 osób. Organizator wskazał, że konieczne będzie zajęcie pasa ruchu na wyznaczonej trasie.

W uzasadnieniu czytamy, że zgłoszenie nie było kompletne. Brakować miało między innymi zgody na wykorzystanie drogi w sposób szczególny. Tego dokumentu, jak zapewniają urzędnicy w uzasadnieniu, organizator nie przedstawił.

Szanowni Państwo, jest mi niezmiernie przykro poinformować, że Prezydent Miasta Wałbrzycha ZAKAZAŁ organizacji Marszu z okazji 104 rocznicy Niepodległości. Jesteśmy  bardzo dotknięci i zmartwieni tym, że w polskim Wałbrzychu zakazuje się manifestowania radości z odzyskanej Niepodległości – napisał na FB Maciej Badora.

Pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości zapowiada, że decyzja zostanie zaskarżona do Sądu Okręgowego w Świdnicy. Ten ma 24 godziny na rozpatrzenie odwołania.

 

Dodano: 7 listopada 2022 13:41
.
 • Normalności proszę. pisze:

  Panie Badura, czcić można to w inny sposób, a nie w taki sposób. Pokazówkę chcieli zrobić, zawsze co roku obchody są na Placu Kościelnym i przemarsz z kolegiaty przez rynek i to wystarczy.

 • Grazik pisze:

  dlaczego dla garstki ludzi wymyśla pan panie Badora takie marsze ? ludzie już mają dość tych pseudo patriotycznych przedstawień ! zacznijcie myśleć realnie a nie robić pokazówki !

 • Święto pisze:

  Nie bardzo rozumiem po co PiS chce drugie obchody ? I przemarsz z Nowego Miasta ?
  Są obchody najpierw Kościele, później wszyscy idą pod Kościółek Mały na plac. Idą od Czerwonego kościoła aż przez rynek i plac.
  Kulturalnie bez okrzyków i bez głupich rac.
  To nie mecz i nie przedstawienie cyrkowe, tyle lat wałbrzych tak świętował. Teraz PiS chce jakieś głupoty wprowadzać i dzielić ludzi.

 • Polska pisze:

  Pseudo patrioci chcieli poszaleć na ulicach.
  Od tylu lat jest przemarsz z kościoła do Placu Kościelnego. Każdy może wziąć udział. Widzę że PiS próbuje organizować i poróżniać ludzi i angażować w to skrajne środowiska kibolskie. Dziś dadzą pozwolenie, a za rok będzie jak w Warszawie rozruby i demolki. Tam w Warszawie już skrajne środowiska pseudo patriotyczne, też robią zadymy pod patronem PiSu.

 • Choiński pisze:

  Czy aby prawnik Badóra nie wieże nie należy nic czynić wbrew prawu? A może sama odznaka PiSu służy do łamania prawa?Dziwne to i niesprawiedliwe.

 • Kinga M. pisze:

  Widać z tego,że już tylko ;kibole i zadymiarze ;są elektoratem PiSu.

 • Mip pisze:

  Btw. Zauważyliście że nie ma pisowskich troli?…chyba skończyła się kasa z ruskiego wywiadu tj. ordo luis

 • obserwator pisze:

  Słuszną decyzję wydał p. prezydent Miasta. Święto 11 listopada można czcić bez „pokazówek” ze strony Prawa i Sprawiedliwości.

 • Śrubka pisze:

  Bo obchody PiS są lepsze. Oni myślą że są lepsi. Inni są źli, PiS jest dobry… PiS ma prawo świętować niepodległość, bo reprezentuje słuszną rację, a nie złą ideologię złych ludzi, bo PiS jest dobry a Wy źli. No bo przecież są Prawi i Sprawiedliwi, to na pewno są tymi dobrymi. A Ci źli są źli. I wogóle. I najlepiej chodzą i lepiej maszerują, i pewnie mają race, i złożyli wniosek bo lepiej zrobić inne obchody, bo po co maja być jedne obchody, skoro mogą być dwa?

 • Wow pisze:

  I bardzo słusznie. Hitler w latach 4o ub. wieku też dostał kopa.

 • Klasa pisze:

  To prowokacja. Pisowiec celowo wymyślił taką trasę by nie dostać na nia nią pozwolenia. Potem poskarży się prezesikowi i znowu Wałbrzych będzie na karnej liście. Będzie pretekst by ukarać nas ważnymi decyzjami albo kasą. Standart!

 • Zorro pisze:

  Widać nie wszystkie komentarze przechodzą a szkoda!!!

 • suweren pisze:

  A gdyby to pan Tusk zwrócił się do prezydenta o zgodę na zorganizowanie marszu , np. z okazji jakiegoś święta UE albo LGBTQ+ ? Uzyskałby zgodę ? Dzień Niepodległości nieważny . . . O , nieśmiertelna hipokryzjo 1

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `